Licensed to Greater Baltimore Swim Association
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/24/2019 04:21 PM
         GBSA - 2019 Thanksgiving Swim Fest - 11/22/2019 to 11/24/2019         
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
        5:28.09  MD-S MD 2019 State Cut
        6:24.19  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Makenzie M       12 EST-MD               5:09.66    5:07.56 MD-S   
  2 Handwerger, Jenna E       12 EST-MD               5:13.09    5:07.78 MD-S   
  3 Stover, Madison K         12 EST-MD               5:29.99    5:24.66 MD-S   
  4 Vandewinckel, Olivia A    12 GBSA-MD              5:54.32    5:26.42 MD-S   
  5 Cason, Ameenah B          12 BCSC-MD              5:33.02    5:28.16 B      
  6 Matanoski, Gennie A       12 EST-MD               5:50.48    5:37.34 B      
  7 Yuan, Jerica J            11 EST-MD               6:11.67    5:50.84 B      
  8 Davies, Lucy M            12 GBSA-MD              6:55.43    6:01.48 B      
  9 Gurri, Maddi G            11 GBSA-MD              6:55.81    6:13.30 B      
 
Event 2  Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
        5:28.09  MD-S MD 2019 State Cut
        6:13.09  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Matthew J            11 EST-MD               4:50.04    4:54.43 MD-S   
  2 Din, Daryn K              12 EST-MD               4:59.10    4:56.89 MD-S   
  3 Skidmore, Holden D        12 EST-MD               5:11.78    5:08.58 MD-S   
  4 Mislow, Jack F            12 EST-MD               5:43.24    5:14.13 MD-S   
  5 Rotunda, Matthew K        12 GBSA-MD              6:57.13    5:21.15 MD-S   
  6 Smith, Cole W             12 EST-MD               5:58.31    5:33.06 B      
  7 Glisson, Keith            12 GBSA-MD              7:11.09    6:25.26        
 -- Richer, Joseph M          12 GBSA-MD              6:35.73         DQ        
      Delay initiating turn - back
 -- Dolezel, Dominik M        11 CAA-MD               5:41.67         DQ        
      Delay initiating turn - back
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
        2:55.99  MD-S MD 2019 State Cut
        3:38.49  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeGross, Carrington M     10 BCSC-MD              2:49.41    2:43.77 MD-S   
  2 Cowley, Peyton E          10 EST-MD               2:54.75    2:50.74 MD-S   
  3 Hammer, Jacqueline or J   10 EST-MD               3:35.43    3:04.24 B      
  4 Saxton, Noelle E          10 GBSA-MD              3:21.27    3:09.27 B      
  5 Bleacher, Lillie J        10 NAAC-MD              3:13.63    3:10.39 B      
  6 Ekanayake, Nihara T       10 EST-MD               3:31.03    3:13.04 B      
  7 Parton, Olivia L          10 GBSA-MD              3:25.13    3:18.47 B      
  8 Babik, Finley E           10 GBSA-MD              3:43.80    3:26.93 B      
  9 Babik, Annabelle L         8 GBSA-MD              4:52.33    3:52.08        
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
        2:55.99  MD-S MD 2019 State Cut
        3:35.49  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Din, Dillon K             10 EST-MD               2:41.04    2:41.84 MD-S   
  2 Meier, Zac C              10 EST-MD               2:49.93    2:43.79 MD-S   
  3 Poirier, Riley M          10 EST-MD               2:53.15    2:45.87 MD-S   
  4 Keiner, Samuel J          10 EST-MD               2:52.49    2:52.92 MD-S   
  5 Cabbagestalk Jr., Travon  10 BCSC-MD              3:27.61    2:59.00 B      
  6 Smith, Austin W            9 BCSC-MD              3:00.05    3:03.78 B      
  7 Seligman, Micah C         10 EST-MD               3:34.44    3:17.22 B      
 -- Wiggins, Jack D           10 GBSA-MD              3:23.26         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Cason, Musaa B            10 BCSC-MD              3:01.18         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 
Event 5  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:57.49  MD-S MD 2019 State Cut
        6:05.79  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madison, Kendall E        13 CAA-MD               4:54.24    4:49.54 MD-S   
  2 Devins, Nina M            14 GBSA-MD              5:10.78    5:03.97 B      
  3 Gude, Lila M              14 EST-MD               5:08.43    5:09.59 B      
  4 Rippeon, Genevieve N      13 EST-MD               5:31.05    5:10.40 B      
  5 Griffin, Lily E           14 EST-MD               5:02.76    5:13.07 B      
  6 Carver, Olivia C          13 EST-MD               5:15.16    5:14.41 B      
  7 Ekanayake, Anika R        14 EST-MD               5:30.56    5:20.10 B      
  8 Klaus, Bridget E          14 EST-MD               5:47.26    5:22.41 B      
  9 Barnes, Holland A         14 EST-MD               5:11.98    5:23.01 B      
 10 Kinnear, Emily L          14 EST-MD               5:39.95    5:28.47 B      
 11 Stokes, Kennedy A         13 BCSC-MD              5:27.31    5:29.06 B      
 12 Huber, Caroline A         13 GBSA-MD              6:44.78    5:32.17 B      
 13 Cowley, Jenna S           13 EST-MD               5:50.80    5:32.39 B      
 14 Sane, Shriya A            14 EST-MD               5:52.04    5:55.50 B      
 15 Kim, Allison G            14 EST-MD               5:45.50    5:56.30 B      
 16 Arciaga, Sierra L         14 GBSA-MD              6:47.62    6:00.13 B      
 
Event 6  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:49.99  MD-S MD 2019 State Cut
        5:41.79  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masiello, John G          14 GMAC-MD              4:30.82    4:38.24 MD-S   
  2 Walls, Samuel A           14 GMAC-MD              4:47.06    4:44.70 MD-S   
  3 Li, Ryan                  13 EST-MD               5:20.65    4:48.53 MD-S   
  4 Phillips, Zach S          14 EST-MD               5:01.83    4:56.50 B      
  5 Cason, Ibraheem B         14 BCSC-MD              5:17.91    5:06.66 B      
  6 Speace, Hayden H          13 EST-MD               5:16.57    5:07.11 B      
  7 Von Wachter, Noah G       13 EST-MD               5:14.66    5:12.29 B      
  8 O'Donnell, Matthew B      13 EST-MD               5:07.37    5:12.98 B      
  9 Ddungu, Hashir I          13 EST-MD               5:19.75    5:13.83 B      
 10 Kong, Matthew             13 EST-MD               5:12.80    5:13.87 B      
 11 Skinner, Nathan W         13 CAA-MD               5:29.90    5:16.75 B      
 12 Joyner, Aiden D           13 BCSC-MD              5:20.51    5:19.32 B      
 13 Richter, Brandon R        13 EST-MD               5:17.50    5:19.74 B      
 14 Foulk, Billy P            13 NAAC-MD              5:22.64    5:20.27 B      
 15 Kay, Tyler O              13 EST-MD               5:36.29    5:24.57 B      
 16 Sloan, Logan M            13 EST-MD               5:38.52    5:30.47 B      
 
Event 7  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:31.69  MD-S MD 2019 State Cut
        3:00.69  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Makenzie M       12 EST-MD               2:31.18    2:29.62 MD-S   
  2 Svejda, Josie M           12 EST-MD               2:30.81    2:30.84 MD-S   
  3 Sites, Madison J          12 EST-MD               2:40.52    2:38.67 B      
  4 Stover, Mina K            12 EST-MD               2:43.38    2:39.59 B      
  5 Pokharel, Suvali          12 EST-MD               2:44.83    2:44.30 B      
  6 Blaha, Krysta E           11 EST-MD               2:47.46    2:44.85 B      
  7 Boarman, Ann M            12 EST-MD               2:49.38    2:45.67 B      
  8 Mackey, Ally C            12 EST-MD               2:48.97    2:46.43 B      
  9 Virmani, Lauren A         11 CAA-MD               3:01.84    2:48.16 B      
 10 Wollenweber, Livi B       12 EST-MD               2:57.96    2:48.47 B      
 11 Virmani, Marella A        11 CAA-MD               3:02.66    2:51.76 B      
 12 Smith, Karsen P           12 EST-MD               3:02.79    2:52.47 B      
 13 Hankins, Camryn L         11 EST-MD               2:54.44    2:56.17 B      
 14 Mo, Katina                12 EST-MD               2:56.01    2:56.23 B      
 15 Tennakoon, Samadhi        11 UN-MD                2:57.93    3:00.54 B      
 16 Colson, Taylor M          11 EST-MD               3:00.68    3:00.66 B      
 17 Burstein, Addison B       12 GBSA-MD              4:48.41    3:29.89        
 -- Sumpter, Emerson A        11 BCSC-MD              2:55.33         DQ        
      False start - Misc
 
Event 8  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:31.39  MD-S MD 2019 State Cut
        2:57.59  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Von Wachter, Caleb G      11 UN-MD                2:33.14    2:28.04 MD-S   
  2 Meier, CJ J               12 EST-MD               2:37.97    2:33.60 B      
  3 Foulk, Ian M              11 NAAC-MD              2:38.87    2:33.65 B      
  4 Cashman, Caden P          11 EST-MD               2:38.81    2:39.24 B      
  5 Cui, Nick                 12 EST-MD               2:43.38    2:39.67 B      
  6 Davies, Ethan S           11 EST-MD               2:42.66    2:42.98 B      
  7 Porter, Billy J           12 EST-MD               2:59.10    2:44.15 B      
  8 Singleton, Aron G         12 EST-MD               2:51.01    2:45.24 B      
  9 Land, Dylan M             12 BCSC-MD              2:52.26    2:46.24 B      
 10 Ko, Martin                12 EST-MD               3:04.09    2:46.89 B      
 11 Williams, Carter T        11 NAAC-MD              2:55.17    2:47.04 B      
 12 Tourison, Connor D        12 GBSA-MD              2:53.11    2:56.22 B      
 13 LeBoeuf, Thomas J         12 GBSA-MD              3:11.90    3:09.58        
 14 Farah, Matthew J          11 GBSA-MD              3:17.28    3:15.29        
 
Event 9  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
        4:57.39  MD-S MD 2019 State Cut
        5:57.59  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gude, Leah M              16 EST-MD               4:58.57    4:58.52 B      
  2 Hendrickson, Maggie R     15 EST-MD               5:01.20    4:59.29 B      
  3 Woods, Mary D             18 GBSA-MD              5:04.13    5:05.53 B      
  4 Mahle, Sophia G           15 GBSA-MD              5:16.00    5:07.47 B      
  5 Schwab, Hannah C          15 GBSA-MD              5:06.89    5:08.89 B      
  6 Louis, Katie K            15 EST-MD               4:58.88    5:12.01 B      
  7 Liu, Grace Z              15 EST-MD               5:16.03    5:17.95 B      
  8 Gurri, Lucia M            15 GBSA-MD              5:02.30    5:19.37 B      
  9 Rotunda, Sarah L          14 GBSA-MD              6:06.56    5:36.55 B      
 10 Mazur, Karolina T         16 EST-MD               5:41.01    5:45.55 B      
 11 Klopouh, Milana S         16 EST-MD               5:49.66    5:50.87 B      
 
Event 10  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
        4:39.00  MD-S MD 2019 State Cut
        5:29.09  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vandewinckel, Lucas C     15 GBSA-MD              4:57.02    4:34.95 MD-S   
  2 Greene, Drew E            14 UN-MD                4:33.20    4:34.98 MD-S   
  3 McDonald, Aaron J         15 EST-MD               4:38.04    4:39.77 B      
  4 Leboeuf, Robert F         15 GBSA-MD              5:00.42    4:46.48 B      
  5 Gretes, James             17 HOCO-MD              5:14.91    4:57.25 B      
  6 Parhi, Tanush             14 EST-MD               5:01.03    4:57.36 B      
  7 Woods, Eddie B            18 GBSA-MD              4:51.90    5:03.40 B      
  8 Holc, Anthony S           15 BCSC-MD              5:18.07    5:18.41 B      
 
Event 11  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:53.89  MD-S MD 2019 State Cut
        7:09.09  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanders, Katherine G      12 GBSA-MD              6:28.52    5:32.30 MD-S   
  2 Starr, Amelia J           12 GBSA-MD              5:55.58    5:45.59 MD-S   
  3 Handwerger, Jenna E       12 EST-MD               5:59.43    5:53.22 MD-S   
  4 Cason, Ameenah B          12 BCSC-MD              6:11.05    6:16.95 B      
  5 Sites, Madison J          12 EST-MD               7:03.24    6:18.48 B      
  6 Sumpter, Emerson A        11 BCSC-MD              7:04.84    6:18.85 B      
  7 Svejda, Josie M           12 EST-MD               6:47.14    6:21.91 B      
  8 Pohlhaus, Ayla B          11 EST-MD               6:53.58    6:22.40 B      
  9 Matanoski, Gennie A       12 EST-MD               6:28.34    6:23.50 B      
 10 Klaus, Leah M             12 EST-MD               6:16.12    6:25.89 B      
 11 Stover, Madison K         12 EST-MD               6:51.35    6:34.46 B      
 12 Mester, Tess A            11 EST-MD               6:58.27    6:40.36 B      
 13 Yuan, Jerica J            11 EST-MD               7:04.48    6:42.53 B      
 14 Stover, Mina K            12 EST-MD               7:02.34    6:42.69 B      
 15 Nicholas, Lilly A         11 EST-MD               6:33.87    6:44.75 B      
 16 Boarman, Ann M            12 EST-MD               6:38.55    6:45.76 B      
 17 McGillivray-Stubbs, Mare  11 GBSA-MD              7:13.50    7:04.94 B      
 
Event 12  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:53.89  MD-S MD 2019 State Cut
        6:57.29  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Din, Daryn K              12 EST-MD               5:46.77    5:26.33 MD-S   
  2 Smith, Ethan D            12 GBSA-MD              5:38.15    5:33.24 MD-S   
  3 Von Wachter, Caleb G      11 UN-MD                5:31.83    5:33.70 MD-S   
  4 Liu, Matthew J            11 EST-MD               5:47.52    5:46.87 MD-S   
  5 Meier, CJ J               12 EST-MD               6:09.39    5:58.92 B      
  6 Foulk, Ian M              11 NAAC-MD              6:03.89    6:10.54 B      
  7 Smith, Cole W             12 EST-MD               6:50.01    6:17.45 B      
  8 Gao, Daniel H             11 CAA-MD               6:40.69    6:18.87 B      
  9 Land, Dylan M             12 BCSC-MD              6:48.42    6:37.20 B      
 10 LeBoeuf, Thomas J         12 GBSA-MD              7:44.39    7:37.57        
 
Event 13  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:29.99  MD-S MD 2019 State Cut
        6:49.39  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwald, Emily P        14 GBSA-MD              5:44.15    5:36.90 B      
  2 Kim, Lindsay S            13 EST-MD               5:38.10    5:39.06 B      
  3 Zavala, Alina V           14 EST-MD               5:45.42    5:42.98 B      
  4 Romberger, Brielle N      13 GBSA-MD              6:16.91    5:43.46 B      
  5 Hawkins, Jillian E        13 EST-MD               5:47.88    5:44.43 B      
  6 Carver, Olivia C          13 EST-MD               5:35.97    5:47.99 B      
  7 Griffin, Lily E           14 EST-MD               5:44.91    5:48.19 B      
  8 Chao, Abigail             14 EST-MD               5:53.21    5:50.10 B      
  9 Cowley, Jenna S           13 EST-MD               6:11.73    5:57.47 B      
 10 Gude, Lila M              14 EST-MD               5:39.96    5:59.05 B      
 11 Rippeon, Genevieve N      13 EST-MD               6:00.03    6:00.65 B      
 12 Ekanayake, Anika R        14 EST-MD               5:48.25    6:01.01 B      
 13 Barnes, Holland A         14 EST-MD               5:47.23    6:03.82 B      
 14 Shoemaker, Camille C      13 EST-MD               5:53.84    6:05.77 B      
 15 Klaus, Bridget E          14 EST-MD               6:18.87    6:07.16 B      
 16 Kinnear, Emily L          14 EST-MD               6:00.90    6:07.58 B      
 17 Farah, Nour J             14 GBSA-MD              6:12.32    6:10.50 B      
 18 Stokes, Kennedy A         13 BCSC-MD              6:08.13    6:14.74 B      
 19 Rinker, Adrienne G        13 EST-MD               6:17.97    6:24.00 B      
 20 Hudson, Chase M           14 EST-MD               6:37.46    6:27.39 B      
 21 Kim, Allison G            14 EST-MD               6:23.80    6:45.13 B      
 
Event 14  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:19.99  MD-S MD 2019 State Cut
        6:26.59  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gurri, Nicco J            13 GBSA-MD              5:04.92    5:11.79 MD-S   
  2 Speace, Hayden H          13 EST-MD               5:51.11    5:36.14 B      
  3 Phillips, Zach S          14 EST-MD               5:45.83    5:36.88 B      
  4 O'Donnell, Matthew B      13 EST-MD               5:38.69    5:37.08 B      
  5 Norris, Bradin J          13 EST-MD               5:53.79    5:37.74 B      
  6 Li, Ryan                  13 EST-MD               5:59.82    5:45.54 B      
  7 Cason, Ibraheem B         14 BCSC-MD              5:55.46    5:49.34 B      
  8 Von Wachter, Noah G       13 EST-MD               5:51.20    5:50.08 B      
  9 Richter, Brandon R        13 EST-MD               5:42.68    5:54.46 B      
 10 Kay, Tyler O              13 EST-MD               5:55.75    5:55.95 B      
 11 Sloan, Logan M            13 EST-MD               6:13.82    6:01.90 B      
 12 Ddungu, Hashir I          13 EST-MD               6:10.91    6:01.91 B      
 13 Riley, Chris M            13 GBSA-MD              6:40.83    6:11.99 B      
 14 Kong, Matthew             13 EST-MD               6:14.97    6:14.58 B      
 15 Pitta, Andy J             13 NAAC-MD              6:18.56    6:15.05 B      
 16 Johnson, Russell A        14 GMAC-MD              6:09.43    6:16.28 B      
 17 Martini, Jack M           13 GBSA-MD              7:53.35    7:20.61        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:29.89  MD-S MD 2019 State Cut
        6:40.69  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cucchiaro, Lexi M         16 GBSA-MD              5:11.39    5:21.60 MD-S   
  2 Arciaga, Savannah J       15 GBSA-MD              5:39.39    5:32.96 B      
  3 Gurri, Gabriella M        15 GBSA-MD              5:38.09    5:45.23 B      
  4 Ekanayake, Samantha K     16 EST-MD               5:33.25    5:48.58 B      
  5 Mahle, Sophia G           15 GBSA-MD              5:58.92    5:50.29 B      
  6 Briggs, Emily R           16 EST-MD               5:56.93    5:51.32 B      
  7 Swann, Kylie A            17 GBSA-MD              5:49.33    6:01.62 B      
  8 Sheridan, Olivia C        15 EST-MD               6:11.13    6:04.36 B      
  9 Harris, Madison L         17 GBSA-MD              6:04.05    6:04.53 B      
 10 Mazur, Karolina T         16 EST-MD               6:14.88    6:13.56 B      
 11 Klopouh, Milana S         16 EST-MD               6:09.21    6:19.73 B      
 12 Skvortsova, Margarita     17 EST-MD               6:13.06    6:26.03 B      
 13 McNeil, Charlee A         15 GBSA-MD              6:21.31    6:44.02        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:14.39  MD-S MD 2019 State Cut
        6:12.59  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gurri, Antonio D          15 GBSA-MD              5:09.73    5:03.76 MD-S   
  2 Woldeselassie, Solomon A  15 EST-MD               5:14.65    5:13.67 MD-S   
  3 Seliger, Matt J           15 GBSA-MD              5:16.79    5:13.71 MD-S   
  4 Vandewinckel, Lucas C     15 GBSA-MD              5:44.73    5:30.71 B      
  5 Yang, Andrew B            16 EST-MD               5:51.86    5:42.59 B      
  6 He, Daniel Z              15 HOCO-MD              6:08.25    5:59.15 B      
  7 Holc, Anthony S           15 BCSC-MD              5:54.88    6:06.75 B      
 
Event 17  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:36.39  MD-S MD 2019 State Cut
        3:19.19  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeGross, Carrington M     10 BCSC-MD              2:21.50    2:27.03 MD-S   
  2 Zhang, Lily H             10 HOCO-MD              2:37.07    2:35.16 MD-S   
  3 Svejda, Olivia N          10 EST-MD               2:38.48    2:39.83 B      
  4 Bleacher, Lillie J        10 NAAC-MD              2:51.27    2:53.11 B      
  5 ThapaMagar, Divinee       10 EST-MD               2:53.29    2:58.49 B      
  6 Saxton, Noelle E          10 GBSA-MD              3:04.86    2:59.39 B      
  7 Kuck, Madison A           10 HOCO-MD              3:08.63    2:59.45 B      
  8 Martini, Charlie Grace M   9 GBSA-MD              3:09.83    3:14.78 B      
  9 Singleton, Alexa R        10 EST-MD               3:11.40    3:14.81 B      
 10 Bartolini, Gabby M         9 GBSA-MD              3:24.77    3:22.69        
 11 Zellner, Rayne R          10 GMAC-MD              3:18.18    3:37.61        
 12 Shaw, Amelia M             9 GBSA-MD              4:28.96    3:55.87        
 
Event 18  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:35.69  MD-S MD 2019 State Cut
        3:06.69  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Din, Dillon K             10 EST-MD               2:19.55    2:21.55 MD-S   
  2 Poirier, Riley M          10 EST-MD               2:28.37    2:28.32 MD-S   
  3 Cason, Musaa B            10 BCSC-MD              2:37.67    2:32.88 MD-S   
  4 Keiner, Samuel J          10 EST-MD               2:53.03    2:36.05 B      
  5 Cabbagestalk Jr., Travon  10 BCSC-MD              2:50.09    2:39.84 B      
  6 Hoy, Xavier M             10 CAA-MD               2:48.53    2:44.16 B      
  7 Spencer, Aidan R           9 EST-MD               2:50.94    2:44.74 B      
  8 Henderson, Aubrey T       10 GBSA-MD              2:56.30    2:49.72 B      
  9 Smith, Austin W            9 BCSC-MD              2:48.37    2:50.40 B      
 10 Wiggins, Jack D           10 GBSA-MD              3:08.79    3:01.03 B      
 11 Sumpter, Ethan J           9 BCSC-MD              2:58.70    3:05.28 B      
 12 Elliott Jr, Mark A         9 EST-MD               3:01.36    3:08.46        
 13 Winstead, Bear J          10 EST-MD               3:19.16    3:14.80        
 14 Ferger, Rory J            10 GBSA-MD              4:03.60    3:20.09        
 15 Sharp, Colin M             9 GBSA-MD              4:11.38    3:37.45        
 
Event 19  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:13.89  MD-S MD 2019 State Cut
        2:41.19  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Handwerger, Jenna E       12 EST-MD               2:11.97    2:11.04 MD-S   
  2 Zentz, Casey E            12 CCY-MD               2:14.13    2:11.18 MD-S   
  3 O'Brien, Makenzie M       12 EST-MD               2:15.82    2:18.55 B      
  4 Klaus, Leah M             12 EST-MD               2:20.11    2:20.10 B      
  5 Cason, Ameenah B          12 BCSC-MD              2:27.36    2:21.19 B      
  6 Stover, Madison K         12 EST-MD               2:24.91    2:21.71 B      
  7 Pohlhaus, Ayla B          11 EST-MD               2:21.26    2:22.50 B      
  8 Sites, Madison J          12 EST-MD               2:22.52    2:22.77 B      
  9 Matanoski, Gennie A       12 EST-MD               2:25.52    2:23.24 B      
 10 Shipley, Alina M          12 CCY-MD               2:31.46    2:24.99 B      
 11 Stover, Mina K            12 EST-MD               2:22.25    2:26.17 B      
 12 Yuan, Jerica J            11 EST-MD               2:25.69    2:27.69 B      
 13 Pokharel, Suvali          12 EST-MD               2:36.91    2:28.60 B      
 14 Mackey, Ally C            12 EST-MD               2:30.69    2:28.91 B      
 15 Wollenweber, Livi B       12 EST-MD               2:31.57    2:29.61 B      
 16 Boarman, Ann M            12 EST-MD               2:30.30    2:30.00 B      
 17 Smith, Karsen P           12 EST-MD               2:36.41    2:30.54 B      
 18 Nicholas, Lilly A         11 EST-MD               2:28.54    2:31.24 B      
 19 Grant, Grace E            12 HOCO-MD              2:36.65    2:33.59 B      
 20 Reese, Izzy D             12 EST-MD               2:38.25    2:34.82 B      
 21 Elliott, Aaliyah A        12 EST-MD               2:40.62    2:34.86 B      
 22 Mester, Tess A            11 EST-MD               2:36.61    2:35.19 B      
 23 Tennakoon, Samadhi        11 UN-MD                2:33.32    2:36.57 B      
 24 Virmani, Lauren A         11 CAA-MD               2:47.23    2:36.76 B      
 25 Mo, Katina                12 EST-MD               2:41.18    2:39.34 B      
 26 McGillivray-Stubbs, Mare  11 GBSA-MD              2:50.50    2:44.15        
 27 Montenegro, Kelaya        11 EST-MD               2:45.34    2:44.27        
 28 Bickell, Malia L          12 GBSA-MD              3:38.98    3:00.41        
 29 Crawford, Lauryn J        12 GBSA-MD              3:08.72    3:07.31        
 30 Burstein, Addison B       12 GBSA-MD              3:44.88    3:09.88        
 
Event 20  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:14.89  MD-S MD 2019 State Cut
        2:35.69  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Din, Daryn K              12 EST-MD               2:00.79    2:00.39 MD-S   
  2 Liu, Matthew J            11 EST-MD               2:02.90    2:02.75 MD-S   
  3 Mislow, Jack F            12 EST-MD               2:10.25    2:11.42 MD-S   
  4 Von Wachter, Caleb G      11 UN-MD                2:07.02    2:12.87 MD-S   
  5 Skidmore, Holden D        12 EST-MD               2:17.00    2:16.62 B      
  6 Meier, CJ J               12 EST-MD               2:19.72    2:19.62 B      
  7 Davies, Ethan S           11 EST-MD               2:19.89    2:20.52 B      
  8 Wright, Lucas J           12 GBSA-MD              2:22.31    2:21.61 B      
  9 Land, Dylan M             12 BCSC-MD              2:35.24    2:21.63 B      
 10 Smith, Cole W             12 EST-MD               2:19.63    2:22.00 B      
 11 Singleton, Aron G         12 EST-MD               2:28.08    2:23.57 B      
 12 Williams, Carter T        11 NAAC-MD              2:29.05    2:26.39 B      
 13 Porter, Billy J           12 EST-MD               2:47.57    2:28.18 B      
 14 Kim, Aiden Y              11 CAA-MD               2:44.73    2:28.90 B      
 15 Alexis, Kaleb S           11 EST-MD               2:40.26    2:38.61        
 16 LeBoeuf, Thomas J         12 GBSA-MD              3:23.00    2:47.88        
 17 Farah, Matthew J          11 GBSA-MD              2:56.36    2:49.45        
 18 Stevens, Jacob D          11 GBSA-MD              3:01.36    2:59.91        
 
Event 21  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          37.19  MD-S MD 2019 State Cut
          46.99  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brissett, Gabrielle S     10 EST-MD                 37.16      35.76 MD-S   
  2 Cowley, Peyton E          10 EST-MD                 36.76      36.69 MD-S   
  3 Svejda, Olivia N          10 EST-MD                 37.08      38.89 B      
  4 Hammer, Jacqueline or J   10 EST-MD                 37.76      38.97 B      
  5 Chesnokov, Sasha           9 EST-MD                 40.47      39.29 B      
  6 Kim, Jordan J              9 HOCO-MD                43.36      39.66 B      
  7 Zhang, Lily H             10 HOCO-MD                39.79      40.22 B      
  8 Ekanayake, Nihara T       10 EST-MD                 42.14      40.35 B      
  9 Faul, Evelyn J             9 CAA-MD                 43.98      40.43 B      
 10 Parton, Olivia L          10 GBSA-MD                41.31      40.72 B      
 11 ThapaMagar, Divinee       10 EST-MD                 39.66      40.77 B      
 12 Faul, Charlotte M          9 CAA-MD                 43.93      41.46 B      
 13 Orange, Julianna S        10 GBSA-MD                49.82      41.92 B      
 14 Bleacher, Lillie J        10 NAAC-MD                41.57      42.09 B      
 15 Williams, Goldie J        10 GBSA-MD              1:27.51      42.37 B      
 16 Birdsall, Claire G        10 EST-MD                 43.57      42.73 B      
 17 Riley, Sanai Z             9 CAA-MD                 46.59      43.70 B      
 18 Ritter, Colleen E         10 GBSA-MD                47.27      44.04 B      
 19 Montenegro, Isabel         9 EST-MD                 43.81      44.25 B      
 20 Dubbs, Emily M            10 CAA-MD                 46.94      44.43 B      
 21 Sekerak, Aviana M         10 CAA-MD                 46.94      45.28 B      
 22 Martini, Charlie Grace M   9 GBSA-MD                45.15      45.36 B      
 23 Piche, Paige E             9 CAA-MD                 46.11      45.39 B      
 24 Decker, Amelia             8 GBSA-MD                53.10      45.46        
 25 Singleton, Alexa R        10 EST-MD                 42.53      45.51 B      
 26 Davies, Teagan B           9 GBSA-MD                48.62      47.01        
 27 Gable, Julie E             9 GBSA-MD                51.91      47.56        
 28 Babik, Annabelle L         8 GBSA-MD                54.81      47.82        
 29 Asekun, Similoluwa A       7 GBSA-MD                56.38      48.14        
 30 Babik, Finley E           10 GBSA-MD                48.49      48.44        
 31 Decker, Isabella           8 GBSA-MD              1:08.57      48.56        
 32 Singh, Mira M              9 GBSA-MD                49.92      49.52        
 33 Lenoir, Caitlin A          9 GBSA-MD                53.27      50.24        
 34 Zellner, Rayne R          10 GMAC-MD                46.88      54.29        
 35 Athavale, Rhea S           9 GBSA-MD              1:16.42      56.05        
 36 Sadeghi, Silvia L          7 GBSA-MD              1:30.88      56.22        
 37 Schappelle, Norah E        9 GBSA-MD                57.07      57.08        
 38 Hart, Lisen R              7 GBSA-MD              1:16.48      57.86        
 39 Madairy, Piper R           8 GBSA-MD              1:23.77      58.78        
 -- Blaha, Sienna K            9 EST-MD                 42.05         DQ        
      Delay initiating arm pull
 -- Niles, Riley L             9 EST-MD                 44.19         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Saxton, Noelle E          10 GBSA-MD                39.09         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Lesinski, Anna E          10 GBSA-MD                56.26         DQ        
      False start
 -- Lenhardt, Reagan E         9 GBSA-MD              1:07.32         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 22  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          37.99  MD-S MD 2019 State Cut
          47.69  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Din, Dillon K             10 EST-MD                 34.02      34.11 MD-S   
  2 Cason, Musaa B            10 BCSC-MD                38.51      38.14 B      
  3 Seligman, Micah C         10 EST-MD                 39.38      39.54 B      
  4 Wiggins, Jack D           10 GBSA-MD                40.33      39.99 B      
  5 Farah, Luke J              9 GBSA-MD                48.88      40.41 B      
  6 Bankard, Jackson D         9 CCY-MD                 42.20      40.88 B      
  7 Hendrickson, Matthew E    10 EST-MD                 40.69      41.03 B      
  8 Will, Charlie E           10 EST-MD                 44.91      41.71 B      
  9 Spencer, Aidan R           9 EST-MD                 44.01      41.72 B      
 10 Oster, Maksymilian I      10 EST-MD                 41.52      42.16 B      
 11 Finn, Charlie G           10 NAAC-MD                46.94      42.44 B      
 12 Smith, Austin W            9 BCSC-MD                38.52      42.62 B      
 13 Land, Ethan D              9 BCSC-MD                46.04      42.88 B      
 14 Marwaha, Rajan B           9 EST-MD                 47.07      43.09 B      
 15 Hilotii, Bogdan            9 CAA-MD                 47.00      43.71 B      
 16 Elliott Jr, Mark A         9 EST-MD                 45.01      44.16 B      
 17 Schaefer, Franklin R      10 EST-MD                 46.28      44.17 B      
 18 Abiy, Nolawi A             9 CAA-MD                 48.30      44.25 B      
 19 Peoples, Asher R           9 GBSA-MD                45.48      45.15 B      
 20 Kikanzira, Declan N       10 CAA-MD                 49.41      45.28 B      
 21 Mabry, Carter A           10 GBSA-MD                50.95      45.70 B      
 22 Sumpter, Ethan J           9 BCSC-MD                48.82      45.81 B      
 23 Winstead, Bear J          10 EST-MD                 43.24      45.97 B      
 24 Mabry, John W             10 GBSA-MD                50.66      46.56 B      
 25 Ferger, Rory J            10 GBSA-MD                51.27      48.05        
 26 Stevens, Lucas J           9 GBSA-MD                50.26      49.46        
 27 Spranza, Benjamin E       10 GBSA-MD                52.39      51.83        
 28 Sapunar, Daniel R          9 GBSA-MD              1:01.48      53.72        
 29 Gainey, Aiden B           10 GBSA-MD                50.55      56.11        
 30 Sharp, Colin M             9 GBSA-MD              1:17.48      56.20        
 31 Brodsky, Jake A            9 GBSA-MD              1:15.16      56.58        
 32 McGillivray-Stubbs, Call   9 GBSA-MD                58.09      56.67        
 33 Saxton, Kellen M           8 GBSA-MD              1:15.35      57.78        
 34 Bickell, Calvin S          8 GBSA-MD              1:11.23      57.95        
 35 Kukadia, Arkin R          10 GBSA-MD              1:05.32    1:01.07        
 36 Bruce, Ethan L             9 GBSA-MD              1:11.13    1:06.73        
 37 Babik, Sebastian T         6 GBSA-MD              1:19.67    1:08.43        
 38 Gill, Neev                 9 GBSA-MD              1:13.24    1:54.99        
 -- Bickell, Miles J          10 GBSA-MD                58.97         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Hoy, Xavier M             10 CAA-MD                 42.92         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Agnihothram, Arjun S       8 GBSA-MD              1:17.52         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 23  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.59  MD-S MD 2019 State Cut
          38.29  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zentz, Casey E            12 CCY-MD                 29.35      30.75 MD-S   
  2 Handwerger, Jenna E       12 EST-MD                 32.37      32.47 MD-S   
  3 Sumpter, Emerson A        11 BCSC-MD                37.73      32.87 B      
  4 Klaus, Leah M             12 EST-MD                 33.40      33.19 B      
  5 Matanoski, Gennie A       12 EST-MD                 33.83      33.49 B      
  6 Svejda, Josie M           12 EST-MD                 32.60      33.55 B      
  7 Cason, Ameenah B          12 BCSC-MD                33.29      33.71 B      
  8 Pohlhaus, Ayla B          11 EST-MD                 33.58      34.10 B      
  9 Yuan, Jerica J            11 EST-MD                 34.93      34.21 B      
 10 Sites, Madison J          12 EST-MD                 33.51      34.31 B      
 11 Hankins, Camryn L         11 EST-MD                 38.22      35.15 B      
 12 Shipley, Alina M          12 CCY-MD                 37.28      35.28 B      
 13 Pokharel, Suvali          12 EST-MD                 35.88      36.07 B      
 14 Nicholas, Lilly A         11 EST-MD                 35.17      36.24 B      
 15 Demmin, Emma U            11 EST-MD                 36.19      36.39 B      
 15 Virmani, Marella A        11 CAA-MD                 38.14      36.39 B      
 17 Speaks, Madison R         12 CAA-MD                 36.39      36.69 B      
 18 Cai, Jessie X             12 EST-MD                 36.65      37.63 B      
 19 Spence, Danielle C        11 GBSA-MD                37.76      37.72 B      
 20 Reese, Izzy D             12 EST-MD                 38.64      37.80 B      
 21 Wollenweber, Livi B       12 EST-MD                 37.49      37.87 B      
 21 Song, Nayeon              11 UN-MD                  38.66      37.87 B      
 23 Tennakoon, Samadhi        11 UN-MD                  37.34      37.98 B      
 24 Sun, Sofie                11 EST-MD                 37.91      38.02 B      
 25 Mo, Katina                12 EST-MD                 38.04      39.05        
 26 Virmani, Lauren A         11 CAA-MD                 40.51      39.26        
 27 Harriman, Taylor K        12 GBSA-MD                42.86      39.63        
 28 Elliott, Aaliyah A        12 EST-MD                 42.54      39.90        
 29 Smith, Karsen P           12 EST-MD                 41.19      39.92        
 30 Mester, Tess A            11 EST-MD                 41.08      40.49        
 31 Jackson, Kaitlyn J        11 GBSA-MD                45.34      41.65        
 32 Bickell, Malia L          12 GBSA-MD                47.65      41.88        
 33 Swann, Kacie C            12 GBSA-MD                43.52      42.63        
 34 Burstein, Addison B       12 GBSA-MD                43.73      43.13        
 35 Grant, Grace E            12 HOCO-MD                47.46      44.66        
 36 Nganga, Chebet W          12 GBSA-MD                46.55      45.06        
 37 McGillivray-Stubbs, Mare  11 GBSA-MD                44.94      45.67        
 38 Akella, Adithi V          11 GBSA-MD              1:00.65    1:01.55        
 -- Bruce, Elizabeth L        12 GBSA-MD                59.70         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Grieff, Andrea M          12 GBSA-MD              1:03.68         DQ        
      Not on back off wall
 
Event 24  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.79  MD-S MD 2019 State Cut
          38.19  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Matthew J            11 EST-MD                 29.75      29.65 MD-S   
  2 Wright, Lucas J           12 GBSA-MD                30.56      30.28 MD-S   
  3 Mislow, Jack F            12 EST-MD                 30.19      30.52 MD-S   
  4 Skidmore, Holden D        12 EST-MD                 32.90      32.21 MD-S   
  5 Griffin, Malachi G        12 GBSA-MD                35.55      32.39 MD-S   
  6 Von Wachter, Caleb G      11 UN-MD                  32.37      32.99 B      
  7 Cashman, Caden P          11 EST-MD                 32.69      34.62 B      
  8 Davies, Ethan S           11 EST-MD                 33.69      35.14 B      
  9 Shi, Luke A               12 CAA-MD                 35.56      35.41 B      
 10 Nettles, Jai E            11 EST-MD                 36.75      35.50 B      
 11 Kim, Aiden Y              11 CAA-MD                 36.92      35.63 B      
 12 Brooks, Carter R          12 GBSA-MD                33.64      35.67 B      
 13 Tourison, Connor D        12 GBSA-MD                36.15      35.69 B      
 14 Singleton, Aron G         12 EST-MD                 35.57      36.41 B      
 15 Alexis, Kaleb S           11 EST-MD                 37.56      36.44 B      
 16 Lander, Ian T             12 GBSA-MD                39.73      36.56 B      
 17 Land, Dylan M             12 BCSC-MD                39.70      36.78 B      
 18 Aguirre, Nicolas G        12 NAAC-MD                38.40      36.91 B      
 19 Williams, Carter T        11 NAAC-MD                36.34      37.66 B      
 20 Porter, Billy J           12 EST-MD                 41.49      37.95 B      
 21 Reed, Bennett C           11 GBSA-MD                45.28      37.98 B      
 22 LeBoeuf, Thomas J         12 GBSA-MD                40.29      40.22        
 23 Keller, Liam P            12 GBSA-MD                43.74      40.79        
 24 Spranza, Asher W          11 GBSA-MD                53.06      42.75        
 25 Varsalone, Mason A        12 GBSA-MD                43.33      43.60        
 26 Noggle, Grant A           11 GBSA-MD              1:02.89      46.80        
 27 Park, Sammy J             11 GBSA-MD                51.13      59.92        
 -- Gill, Nirav               12 GBSA-MD                44.74         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 25  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:26.69  MD-S MD 2019 State Cut
        1:53.99  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cowley, Peyton E          10 EST-MD               1:22.07    1:19.57 MD-S   
  2 DeGross, Carrington M     10 BCSC-MD              1:22.89    1:20.06 MD-S   
  3 Brissett, Gabrielle S     10 EST-MD               1:25.56    1:22.48 MD-S   
  4 Chesnokov, Sasha           9 EST-MD               1:31.36    1:31.31 B      
  5 Hammer, Jacqueline or J   10 EST-MD               1:48.33    1:41.09 B      
  6 Montenegro, Isabel         9 EST-MD               1:38.20    1:43.45 B      
  7 ThapaMagar, Divinee       10 EST-MD               1:50.02    1:51.26 B      
 -- Parton, Olivia L          10 GBSA-MD              1:48.73         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Svejda, Olivia N          10 EST-MD               1:19.09         DQ        
      Other
 
Event 26  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:26.69  MD-S MD 2019 State Cut
        1:52.39  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Din, Dillon K             10 EST-MD               1:14.56    1:16.73 MD-S   
  2 Poirier, Riley M          10 EST-MD               1:20.17    1:17.98 MD-S   
  3 Meier, Zac C              10 EST-MD               1:18.21    1:19.02 MD-S   
  4 Bankard, Jackson D         9 CCY-MD               1:34.07    1:26.24 MD-S   
  5 Keiner, Samuel J          10 EST-MD               1:39.69    1:26.77 B      
  6 Will, Charlie E           10 EST-MD               1:37.44    1:40.82 B      
  7 Schaefer, Franklin R      10 EST-MD               1:46.56    1:43.22 B      
  8 Wiggins, Jack D           10 GBSA-MD              1:45.89    1:44.19 B      
  9 Abiy, Nolawi A             9 CAA-MD               2:01.04    1:52.42        
 -- Cabbagestalk Jr., Travon  10 BCSC-MD              1:35.64         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 27  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:10.29  MD-S MD 2019 State Cut
        1:25.09  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Svejda, Josie M           12 EST-MD               1:05.30    1:04.10 MD-S   
  2 Zentz, Casey E            12 CCY-MD               1:06.20    1:06.70 MD-S   
  3 Stover, Madison K         12 EST-MD               1:04.66    1:07.24 MD-S   
  4 Sumpter, Emerson A        11 BCSC-MD              1:19.91    1:12.04 B      
  5 Matanoski, Gennie A       12 EST-MD               1:11.92    1:13.31 B      
  6 Sites, Madison J          12 EST-MD               1:13.65    1:14.93 B      
  7 Yuan, Jerica J            11 EST-MD               1:13.19    1:15.00 B      
  8 O'Brien, Makenzie M       12 EST-MD               1:14.08    1:16.45 B      
  9 Blaha, Krysta E           11 EST-MD               1:19.01    1:16.97 B      
 10 Barbe, Messina E          11 CCY-MD               1:23.53    1:20.68 B      
 11 Pokharel, Suvali          12 EST-MD               1:25.04    1:20.97 B      
 12 Mackey, Ally C            12 EST-MD               1:22.30    1:21.01 B      
 13 Stover, Mina K            12 EST-MD               1:17.33    1:21.28 B      
 14 Boarman, Ann M            12 EST-MD               1:22.78    1:21.99 B      
 15 Nicholas, Lilly A         11 EST-MD               1:22.36    1:26.14        
 16 Spence, Danielle C        11 GBSA-MD              1:30.44    1:27.81        
 17 Tennakoon, Samadhi        11 UN-MD                1:24.71    1:28.08        
 18 Virmani, Marella A        11 CAA-MD               1:30.57    1:28.89        
 
Event 28  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:11.19  MD-S MD 2019 State Cut
        1:23.29  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Din, Daryn K              12 EST-MD               1:10.56    1:10.16 MD-S   
  2 Meier, CJ J               12 EST-MD               1:12.99    1:10.89 MD-S   
  3 Smith, Cole W             12 EST-MD               1:13.55    1:14.20 B      
  4 Porter, Billy J           12 EST-MD               1:22.53    1:20.45 B      
  5 Davies, Ethan S           11 EST-MD               1:18.60    1:20.80 B      
  6 Tourison, Connor D        12 GBSA-MD              1:17.52    1:21.84 B      
  7 Ko, Martin                12 EST-MD               1:41.11    1:23.53        
  8 Williams, Carter T        11 NAAC-MD              1:24.27    1:23.64        
  9 Reed, Bennett C           11 GBSA-MD              1:38.49    1:30.00        
 10 LeBoeuf, Thomas J         12 GBSA-MD              1:32.46    1:34.20        
 11 Farah, Matthew J          11 GBSA-MD              1:40.00    1:34.69        
 12 Stevens, Jacob D          11 GBSA-MD              1:52.39    1:40.45        
 -- Skidmore, Holden D        12 EST-MD               1:12.75         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 29  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          42.49  MD-S MD 2019 State Cut
          53.29  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Lily H             10 HOCO-MD                41.21      40.37 MD-S   
  2 Ekanayake, Nihara T       10 EST-MD                 44.56      42.76 B      
  3 DeGross, Carrington M     10 BCSC-MD                42.85      43.16 B      
  4 Kim, Jordan J              9 HOCO-MD                46.86      44.52 B      
  5 Bleacher, Lillie J        10 NAAC-MD                45.09      45.05 B      
  6 Birdsall, Claire G        10 EST-MD                 43.32      45.67 B      
  7 Babik, Finley E           10 GBSA-MD                47.42      46.31 B      
  8 Niles, Riley L             9 EST-MD                 46.49      46.69 B      
  9 Saxton, Noelle E          10 GBSA-MD                47.78      46.90 B      
 10 Chesnokov, Sasha           9 EST-MD                 45.76      47.72 B      
 11 Shipley, Milana M          9 CCY-MD                 51.45      48.80 B      
 12 Orange, Julianna S        10 GBSA-MD              1:00.57      49.84 B      
 13 Williams, Goldie J        10 GBSA-MD              1:37.29      50.30 B      
 14 Yu, Ivy                    9 CAA-MD                 52.39      50.47 B      
 15 Parton, Olivia L          10 GBSA-MD                48.66      50.55 B      
 16 Bartolini, Gabby M         9 GBSA-MD                51.80      50.57 B      
 17 Piche, Paige E             9 CAA-MD                 52.90      51.03 B      
 18 Blaha, Sienna K            9 EST-MD                 50.01      51.48 B      
 19 Davies, Teagan B           9 GBSA-MD                51.47      51.61 B      
 20 Faul, Evelyn J             9 CAA-MD                 55.34      52.83 B      
 21 Babik, Annabelle L         8 GBSA-MD                55.51      54.27        
 22 Lenoir, Caitlin A          9 GBSA-MD                56.94      54.29        
 23 Faul, Charlotte M          9 CAA-MD                 59.33      55.81        
 24 Singleton, Alexa R        10 EST-MD                 51.10      55.87        
 25 Shaw, Amelia M             9 GBSA-MD              1:02.68      57.35        
 26 Singh, Mira M              9 GBSA-MD              1:11.61      59.15        
 27 Gable, Julie E             9 GBSA-MD              1:03.73    1:00.62        
 28 Ritter, Colleen E         10 GBSA-MD              1:03.03    1:02.04        
 29 Martini, Charlie Grace M   9 GBSA-MD              1:05.17    1:03.92        
 30 Decker, Amelia             8 GBSA-MD              1:19.80    1:04.61        
 31 Schappelle, Norah E        9 GBSA-MD              1:13.39    1:09.29        
 -- Decker, Isabella           8 GBSA-MD              1:24.71         DQ        
      Arms past hipline
 -- Sadeghi, Silvia L          7 GBSA-MD              1:44.90         DQ        
      Arms past hipline
 -- Lenhardt, Reagan E         9 GBSA-MD              1:28.61         DQ        
      One hand touch
 
Event 30  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          42.49  MD-S MD 2019 State Cut
          52.09  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meier, Zac C              10 EST-MD                 39.64      40.60 MD-S   
  2 Cason, Musaa B            10 BCSC-MD                45.10      43.49 B      
  3 Keiner, Samuel J          10 EST-MD                 45.77      43.89 B      
  4 Kikanzira, Declan N       10 CAA-MD                 46.33      44.26 B      
  5 Cabbagestalk Jr., Travon  10 BCSC-MD                45.10      44.60 B      
  6 Smith, Austin W            9 BCSC-MD                45.01      45.15 B      
  7 Hendrickson, Matthew E    10 EST-MD                 44.67      45.27 B      
  8 Sumpter, Ethan J           9 BCSC-MD                46.41      45.39 B      
  9 Abiy, Nolawi A             9 CAA-MD                 51.33      46.67 B      
 10 Wiggins, Jack D           10 GBSA-MD                55.39      46.91 B      
 11 Hoy, Xavier M             10 CAA-MD                 49.10      47.38 B      
 12 Spencer, Aidan R           9 EST-MD                 48.09      48.46 B      
 13 Seligman, Micah C         10 EST-MD                 50.85      49.30 B      
 14 Henderson, Aubrey T       10 GBSA-MD                47.87      49.75 B      
 15 Elliott Jr, Mark A         9 EST-MD                 47.76      51.07 B      
 16 Oster, Maksymilian I      10 EST-MD                 51.45      51.40 B      
 17 Farah, Luke J              9 GBSA-MD              1:00.15      52.08 B      
 18 Mabry, John W             10 GBSA-MD                55.88      52.34        
 19 Will, Charlie E           10 EST-MD                 52.03      53.42        
 20 Bickell, Miles J          10 GBSA-MD              1:07.32      53.48        
 21 Winstead, Bear J          10 EST-MD                 55.39      57.56        
 22 Mabry, Carter A           10 GBSA-MD                59.57      57.68        
 23 Asekun, Ayobami J         10 GBSA-MD              1:44.86      57.69        
 24 Ferger, Rory J            10 GBSA-MD              1:14.79    1:00.77        
 25 Bruce, Ethan L             9 GBSA-MD              1:36.33    1:01.63        
 26 McGillivray-Stubbs, Call   9 GBSA-MD              1:18.20    1:04.07        
 27 Brodsky, Jake A            9 GBSA-MD              1:26.51    1:05.99        
 28 Sapunar, Daniel R          9 GBSA-MD              1:31.59    1:11.49        
 29 Kukadia, Arkin R          10 GBSA-MD              1:34.16    1:15.97        
 30 Sharp, Colin M             9 GBSA-MD              1:28.60    1:16.78        
 31 Agnihothram, Arjun S       8 GBSA-MD              1:20.86    1:30.05        
 -- Babik, Sebastian T         6 GBSA-MD              1:35.89         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bickell, Calvin S          8 GBSA-MD              1:24.21         DQ        
      Alternating Kick
 -- Peoples, Asher R           9 GBSA-MD              1:02.71         DQ        
      Butterfly kick
 -- Gainey, Aiden B           10 GBSA-MD                55.84         DQ        
      One hand touch
 -- Gill, Neev                 9 GBSA-MD              1:22.34         DQ        
      One hand touch
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.89  MD-S MD 2019 State Cut
          43.09  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sumpter, Emerson A        11 BCSC-MD                36.93      35.98 MD-S   
  2 Stover, Madison K         12 EST-MD                 36.36      36.32 MD-S   
  3 Shipley, Alina M          12 CCY-MD                 36.16      36.58 MD-S   
  4 Handwerger, Jenna E       12 EST-MD                 38.31      37.42 B      
  5 Svejda, Josie M           12 EST-MD                 38.03      37.80 B      
  6 Kirk, Monica C            12 HOCO-MD                40.69      38.00 B      
  7 Blaha, Krysta E           11 EST-MD                 38.94      38.11 B      
  8 Mackey, Ally C            12 EST-MD                 38.04      38.39 B      
  9 Stover, Mina K            12 EST-MD                 37.55      38.57 B      
 10 Cason, Ameenah B          12 BCSC-MD                39.52      39.43 B      
 11 Pohlhaus, Ayla B          11 EST-MD                 39.49      40.14 B      
 12 Kim, Julian Y             12 HOCO-MD                42.09      40.17 B      
 13 Zhang, Joy H              12 HOCO-MD                40.50      40.32 B      
 14 Cai, Jessie X             12 EST-MD                 40.76      40.88 B      
 15 Virmani, Lauren A         11 CAA-MD                 42.60      40.91 B      
 16 Smith, Karsen P           12 EST-MD                 40.15      41.21 B      
 17 Harriman, Taylor K        12 GBSA-MD                42.73      41.33 B      
 18 Song, Nayeon              11 UN-MD                  42.64      41.63 B      
 19 Elliott, Aaliyah A        12 EST-MD                 44.74      42.68 B      
 20 Nganga, Chebet W          12 GBSA-MD                44.86      42.87 B      
 21 Montenegro, Kelaya        11 EST-MD                 42.66      43.20        
 22 Virmani, Marella A        11 CAA-MD                 43.62      43.53        
 23 Speaks, Madison R         12 CAA-MD                 41.96      43.84        
 24 Grant, Grace E            12 HOCO-MD                45.77      44.12        
 25 Spence, Danielle C        11 GBSA-MD                43.99      44.62        
 26 Bickell, Malia L          12 GBSA-MD                59.08      45.07        
 27 McGillivray-Stubbs, Mare  11 GBSA-MD                47.24      45.95        
 28 Reese, Izzy D             12 EST-MD                 46.27      47.01        
 29 Sun, Sofie                11 EST-MD                 46.85      48.23        
 30 Swann, Kacie C            12 GBSA-MD                48.62      48.91        
 31 Jackson, Kaitlyn J        11 GBSA-MD                49.87      49.04        
 32 Grieff, Andrea M          12 GBSA-MD              1:12.55      49.99        
 33 Crawford, Lauryn J        12 GBSA-MD                57.95      52.15        
 34 Bruce, Elizabeth L        12 GBSA-MD                59.19      54.17        
 35 Muirhead, Hannah A        11 GBSA-MD                55.39      54.47        
 36 Akella, Adithi V          11 GBSA-MD              1:13.51    1:03.18        
 -- Demmin, Emma U            11 EST-MD                 41.78         DQ        
      False start
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.19  MD-S MD 2019 State Cut
          42.89  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Matthew J            11 EST-MD                 34.62      33.73 MD-S   
  2 Mislow, Jack F            12 EST-MD                 35.20      35.36 MD-S   
  3 Din, Daryn K              12 EST-MD                 35.91      35.51 MD-S   
  4 Cashman, Caden P          11 EST-MD                 36.01      37.71 B      
  5 Von Wachter, Caleb G      11 UN-MD                  39.40      38.33 B      
  6 Shi, Luke A               12 CAA-MD                 41.43      38.53 B      
  7 Meier, CJ J               12 EST-MD                 38.01      38.55 B      
  8 Smith, Cole W             12 EST-MD                 38.39      38.65 B      
  9 Porter, Billy J           12 EST-MD                 40.78      38.76 B      
 10 Griffin, Malachi G        12 GBSA-MD                38.86      39.99 B      
 11 Ko, Martin                12 EST-MD                 40.23      40.54 B      
 12 Aguirre, Nicolas G        12 NAAC-MD                41.71      40.65 B      
 13 Nettles, Jai E            11 EST-MD                 39.42      40.72 B      
 14 Land, Dylan M             12 BCSC-MD                44.06      41.18 B      
 15 Kim, Aiden Y              11 CAA-MD                 41.10      41.71 B      
 16 Singleton, Aron G         12 EST-MD                 40.68      42.25 B      
 17 Brooks, Carter R          12 GBSA-MD                46.61      43.10        
 18 Williams, Carter T        11 NAAC-MD                43.96      43.33        
 19 Reed, Bennett C           11 GBSA-MD                43.92      43.48        
 20 Yu, Andrew B              12 CAA-MD                 41.69      43.80        
 21 Keller, Liam P            12 GBSA-MD                54.75      46.77        
 22 Farah, Matthew J          11 GBSA-MD                47.89      46.91        
 23 Alexis, Kaleb S           11 EST-MD                 55.77      47.37        
 24 Park, Sammy J             11 GBSA-MD                53.31      50.70        
 25 Spranza, Asher W          11 GBSA-MD              1:01.67      50.94        
 -- Tourison, Connor D        12 GBSA-MD                42.51         DQ        
      Scissors kick
 -- Gill, Nirav               12 GBSA-MD                51.62         DQ        
      One hand touch
 -- Lander, Ian T             12 GBSA-MD                48.53         DQ        
      Double pull / kicks
 
Event 33  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:20.49  MD-S MD 2019 State Cut
        1:42.59  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeGross, Carrington M     10 BCSC-MD              1:19.35    1:18.98 MD-S   
  2 Cowley, Peyton E          10 EST-MD               1:21.15    1:20.15 MD-S   
  3 Zhang, Lily H             10 HOCO-MD              1:23.26    1:20.56 B      
  4 Svejda, Olivia N          10 EST-MD               1:23.00    1:25.51 B      
  5 Hammer, Jacqueline or J   10 EST-MD               1:26.32    1:25.85 B      
  6 Ekanayake, Nihara T       10 EST-MD               1:32.54    1:26.98 B      
  7 Kim, Jordan J              9 HOCO-MD              1:32.64    1:28.50 B      
  8 Chesnokov, Sasha           9 EST-MD               1:29.58    1:28.84 B      
  9 Bleacher, Lillie J        10 NAAC-MD              1:41.54    1:30.06 B      
 10 Saxton, Noelle E          10 GBSA-MD              1:30.00    1:30.12 B      
 11 Birdsall, Claire G        10 EST-MD               1:35.87    1:30.73 B      
 12 Niles, Riley L             9 EST-MD               1:34.73    1:32.66 B      
 13 Parton, Olivia L          10 GBSA-MD              1:35.58    1:32.88 B      
 14 ThapaMagar, Divinee       10 EST-MD               1:31.48    1:32.95 B      
 15 Blaha, Sienna K            9 EST-MD               1:32.58    1:34.67 B      
 16 Willey, Rhiannan R        10 GMAC-MD              1:39.45    1:35.35 B      
 17 Faul, Evelyn J             9 CAA-MD               1:35.48    1:38.74 B      
 18 Babik, Finley E           10 GBSA-MD              1:41.61    1:40.45 B      
 19 Bartolini, Gabby M         9 GBSA-MD              1:41.42    1:40.49 B      
 20 Montenegro, Isabel         9 EST-MD               1:36.74    1:40.63 B      
 21 Shipley, Milana M          9 CCY-MD               1:41.12    1:41.28 B      
 22 Davies, Teagan B           9 GBSA-MD              2:09.84    1:42.05 B      
 23 Piche, Paige E             9 CAA-MD               1:42.17    1:42.59 B      
 24 Faul, Charlotte M          9 CAA-MD               1:50.16    1:43.90        
 25 Gable, Julie E             9 GBSA-MD              1:51.34    1:47.81        
 25 Singleton, Alexa R        10 EST-MD               1:33.13    1:47.81        
 27 Ritter, Colleen E         10 GBSA-MD              1:52.04    1:51.44        
 28 Lesinski, Anna E          10 GBSA-MD              2:12.54    1:52.64        
 29 Martini, Charlie Grace M   9 GBSA-MD              1:52.28    1:52.80        
 30 Babik, Annabelle L         8 GBSA-MD              2:07.93    1:53.28        
 31 Shaw, Amelia M             9 GBSA-MD              2:07.51    2:03.45        
 32 Schappelle, Norah E        9 GBSA-MD              2:01.08    2:03.70        
 -- Decker, Amelia             8 GBSA-MD              2:59.89         DQ        
      Scissors kick - breast
 -- Brissett, Gabrielle S     10 EST-MD               1:20.81         DQ        
      Butterfly kick - breast
 -- Orange, Julianna S        10 GBSA-MD              1:52.31         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Decker, Isabella           8 GBSA-MD              2:55.04         DQ        
      Arms past hipline - breast
 
Event 34  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:21.29  MD-S MD 2019 State Cut
        1:39.39  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poirier, Riley M          10 EST-MD               1:23.51    1:18.77 MD-S   
  2 Meier, Zac C              10 EST-MD               1:20.36    1:19.80 MD-S   
  3 Cason, Musaa B            10 BCSC-MD              1:23.94    1:23.00 B      
  4 Cabbagestalk Jr., Travon  10 BCSC-MD              1:23.39    1:24.84 B      
  5 Henderson, Aubrey T       10 GBSA-MD              1:26.94    1:28.12 B      
  6 Seligman, Micah C         10 EST-MD               1:30.05    1:28.89 B      
  7 Will, Charlie E           10 EST-MD               1:28.90    1:28.97 B      
  8 Bankard, Jackson D         9 CCY-MD               1:28.33    1:29.24 B      
  9 Smith, Austin W            9 BCSC-MD              1:23.84    1:29.28 B      
 10 Spencer, Aidan R           9 EST-MD               1:30.12    1:30.42 B      
 11 Hoy, Xavier M             10 CAA-MD               1:35.70    1:31.90 B      
 12 Sumpter, Ethan J           9 BCSC-MD              1:33.57    1:32.18 B      
 13 Elliott Jr, Mark A         9 EST-MD               1:31.98    1:32.38 B      
 14 Marwaha, Rajan B           9 EST-MD               1:34.59    1:33.10 B      
 15 Farah, Luke J              9 GBSA-MD              1:49.27    1:36.19 B      
 16 Millan, Lorenzo C         10 EST-MD               1:38.69    1:36.30 B      
 17 Abiy, Nolawi A             9 CAA-MD               1:45.84    1:37.31 B      
 18 Oster, Maksymilian I      10 EST-MD               1:38.68    1:38.06 B      
 19 Kikanzira, Declan N       10 CAA-MD               1:47.11    1:39.43        
 20 Schaefer, Franklin R      10 EST-MD               1:37.06    1:39.93        
 21 Peoples, Asher R           9 GBSA-MD              1:56.04    1:41.08        
 22 Asekun, Ayobami J         10 GBSA-MD              2:36.11    1:44.12        
 23 Bickell, Miles J          10 GBSA-MD              2:18.51    1:45.24        
 24 Winstead, Bear J          10 EST-MD               1:41.16    1:45.48        
 25 Ferger, Rory J            10 GBSA-MD              2:31.78    1:54.56        
 26 Stevens, Lucas J           9 GBSA-MD              1:57.38    1:56.73        
 27 Spranza, Benjamin E       10 GBSA-MD              2:07.64    2:04.35        
 28 Sapunar, Daniel R          9 GBSA-MD              2:35.49    2:11.99        
 29 Bruce, Ethan L             9 GBSA-MD              2:40.75    2:30.00        
 -- Mabry, Carter A           10 GBSA-MD              2:07.38         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Agnihothram, Arjun S       8 GBSA-MD              3:01.62         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Mabry, John W             10 GBSA-MD              2:05.55         DQ        
      One hand touch - breast
 -- McGillivray-Stubbs, Call   9 GBSA-MD              2:35.23         DQ        
      Other - breast
 -- Gainey, Aiden B           10 GBSA-MD              2:15.47         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Saxton, Kellen M           8 GBSA-MD              2:32.59         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Land, Ethan D              9 BCSC-MD              1:44.71         DQ        
      Stroke Infraction - IM
 
Event 35  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:10.39  MD-S MD 2019 State Cut
        1:24.39  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Handwerger, Jenna E       12 EST-MD               1:10.21    1:08.70 MD-S   
  2 Zentz, Casey E            12 CCY-MD               1:10.71    1:09.46 MD-S   
  3 Sumpter, Emerson A        11 BCSC-MD              1:12.51    1:09.67 MD-S   
  4 Svejda, Josie M           12 EST-MD               1:10.38    1:10.07 MD-S   
  5 O'Brien, Makenzie M       12 EST-MD               1:11.69    1:10.96 B      
  6 Stover, Madison K         12 EST-MD               1:11.28    1:12.56 B      
  7 Cason, Ameenah B          12 BCSC-MD              1:12.95    1:13.35 B      
  8 Pohlhaus, Ayla B          11 EST-MD               1:13.41    1:13.64 B      
  9 Sites, Madison J          12 EST-MD               1:13.94    1:13.70 B      
 10 Stover, Mina K            12 EST-MD               1:16.43    1:15.04 B      
 11 Matanoski, Gennie A       12 EST-MD               1:16.55    1:15.27 B      
 12 Yuan, Jerica J            11 EST-MD               1:15.76    1:16.17 B      
 13 Mackey, Ally C            12 EST-MD               1:20.33    1:17.22 B      
 14 Blaha, Krysta E           11 EST-MD               1:19.92    1:17.81 B      
 15 Demmin, Emma U            11 EST-MD               1:21.34    1:18.00 B      
 16 Pokharel, Suvali          12 EST-MD               1:17.25    1:18.21 B      
 17 Boarman, Ann M            12 EST-MD               1:21.68    1:19.43 B      
 18 Hankins, Camryn L         11 EST-MD               1:21.08    1:19.88 B      
 19 Smith, Karsen P           12 EST-MD               1:22.78    1:21.09 B      
 20 Nicholas, Lilly A         11 EST-MD               1:18.85    1:21.21 B      
 21 Wollenweber, Livi B       12 EST-MD               1:21.60    1:21.38 B      
 22 Virmani, Lauren A         11 CAA-MD               1:22.86    1:22.20 B      
 23 Mo, Katina                12 EST-MD               1:21.29    1:22.88 B      
 24 Virmani, Marella A        11 CAA-MD               1:25.45    1:23.12 B      
 25 Song, Nayeon              11 UN-MD                1:24.59    1:23.20 B      
 26 Speaks, Madison R         12 CAA-MD               1:19.95    1:23.60 B      
 27 Barbe, Messina E          11 CCY-MD               1:24.23    1:23.89 B      
 28 Reese, Izzy D             12 EST-MD               1:25.90    1:24.34 B      
 29 Tennakoon, Samadhi        11 UN-MD                1:23.51    1:24.65        
 30 Spence, Danielle C        11 GBSA-MD              1:22.85    1:25.04        
 31 Montenegro, Kelaya        11 EST-MD               1:23.72    1:25.47        
 32 Elliott, Aaliyah A        12 EST-MD               1:25.37    1:25.96        
 33 Mester, Tess A            11 EST-MD               1:27.23    1:26.32        
 34 Harriman, Taylor K        12 GBSA-MD              1:31.44    1:26.43        
 35 McGillivray-Stubbs, Mare  11 GBSA-MD              1:28.71    1:29.31        
 36 Jackson, Kaitlyn J        11 GBSA-MD              1:33.49    1:30.46        
 37 Swann, Kacie C            12 GBSA-MD              1:33.14    1:30.79        
 38 Bickell, Malia L          12 GBSA-MD              2:04.78    1:30.82        
 39 Nganga, Chebet W          12 GBSA-MD              1:39.81    1:33.83        
 40 Burstein, Addison B       12 GBSA-MD              1:44.53    1:38.82        
 41 Crawford, Lauryn J        12 GBSA-MD              1:41.00    1:42.22        
 42 Bruce, Elizabeth L        12 GBSA-MD              2:11.85    1:58.59        
 -- Muirhead, Hannah A        11 GBSA-MD              2:03.45         DQ        
      Not on back off wall - back
 -- Cai, Jessie X             12 EST-MD               1:20.30         DQ        
      Stroke Infraction - IM
 -- Sun, Sofie                11 EST-MD               1:25.53         DQ        
      Other - breast
 
Event 36  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:10.69  MD-S MD 2019 State Cut
        1:20.89  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Matthew J            11 EST-MD               1:04.37    1:03.29 MD-S   
  2 Din, Daryn K              12 EST-MD               1:08.94    1:06.66 MD-S   
  3 Mislow, Jack F            12 EST-MD               1:08.28    1:08.47 MD-S   
  4 Skidmore, Holden D        12 EST-MD               1:09.97    1:08.53 MD-S   
  5 Wright, Lucas J           12 GBSA-MD              1:12.76    1:10.26 MD-S   
  6 Griffin, Malachi G        12 GBSA-MD              1:15.40    1:11.57 B      
  7 Smith, Cole W             12 EST-MD               1:14.13    1:13.15 B      
  8 Meier, CJ J               12 EST-MD               1:13.31    1:14.44 B      
  9 Von Wachter, Caleb G      11 UN-MD                1:12.87    1:14.66 B      
 10 Shi, Luke A               12 CAA-MD               1:17.44    1:15.40 B      
 11 Land, Dylan M             12 BCSC-MD              1:21.33    1:16.45 B      
 12 Nettles, Jai E            11 EST-MD               1:18.99    1:17.35 B      
 13 Tourison, Connor D        12 GBSA-MD              1:19.39    1:17.87 B      
 14 Kim, Aiden Y              11 CAA-MD               1:18.64    1:18.08 B      
 15 Singleton, Aron G         12 EST-MD               1:19.17    1:18.39 B      
 16 Cashman, Caden P          11 EST-MD               1:10.49    1:18.65 B      
 17 Aguirre, Nicolas G        12 NAAC-MD              1:20.93    1:18.67 B      
 18 Ko, Martin                12 EST-MD               1:19.89    1:18.85 B      
 19 Yu, Andrew B              12 CAA-MD               1:20.79    1:19.60 B      
 20 Alexis, Kaleb S           11 EST-MD               1:28.18    1:23.23        
 21 Farah, Matthew J          11 GBSA-MD              1:24.48    1:24.03        
 22 Reed, Bennett C           11 GBSA-MD              1:28.26    1:24.83        
 23 Lander, Ian T             12 GBSA-MD              1:34.60    1:27.55        
 24 LeBoeuf, Thomas J         12 GBSA-MD              1:28.91    1:27.97        
 25 Keller, Liam P            12 GBSA-MD              1:44.71    1:31.28        
 26 Stevens, Jacob D          11 GBSA-MD              1:36.42    1:34.93        
 27 Spranza, Asher W          11 GBSA-MD              1:41.03    1:37.23        
 28 Park, Sammy J             11 GBSA-MD              2:05.23    1:58.28        
 -- Brooks, Carter R          12 GBSA-MD              1:17.48         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Gill, Nirav               12 GBSA-MD              1:42.83         DQ        
      Stroke Infraction - IM
 
Event 37  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        2:08.39  MD-S MD 2019 State Cut
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'A'             2:26.68    2:37.65        
     1) Parton, Olivia L 10             2) Martini, Charlie Grace M 9     
     3) Davies, Teagan B 9              4) Saxton, Noelle E 10            
  2 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'C'             2:58.60    2:53.75        
     1) Decker, Amelia 8                2) Decker, Isabella 8             
     3) Babik, Annabelle L 8            4) Babik, Finley E 10             
  3 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'B'             2:59.57    2:57.66        
     1) Bartolini, Gabby M 9            2) Ritter, Colleen E 10           
     3) Lenoir, Caitlin A 9             4) Shaw, Amelia M 9               
 
Event 39  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:54.39  MD-S MD 2019 State Cut
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'A'             2:27.51    2:23.23        
     1) Jackson, Kaitlyn J 11           2) Nganga, Chebet W 12            
     3) Burstein, Addison B 12          4) Crawford, Lauryn J 12          
 
Event 40  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:53.19  MD-S MD 2019 State Cut
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'A'             1:47.19    2:10.87        
     1) Lander, Ian T 12                2) LeBoeuf, Thomas J 12           
     3) Tourison, Connor D 12           4) Farah, Matthew J 11            
 
Event 41  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:47.19  MD-S MD 2019 State Cut
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'A'             1:56.78    1:59.03        
     1) Zhang, Renee Y 14               2) Bradley, Ava P 13              
     3) Arciaga, Sierra L 14            4) Huber, Caroline A 13           
 
Event 42  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:41.19  MD-S MD 2019 State Cut
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'A'             1:54.64    1:56.10        
     1) Riley, Chris M 13               2) Munns, Joshua P 14             
     3) Hornor, Ty T 14                 4) Dawson, Luke J 14              
 
Event 43  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:46.79  MD-S MD 2019 State Cut
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'B'             1:45.71    1:46.01 MD-S   
     1) Arciaga, Savannah J 15          2) Schwab, Hannah C 15            
     3) Gurri, Gabriella M 15           4) Greenwald, Emily P 14          
  2 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'A'             1:48.28    1:48.95        
     1) McNeil, Charlee A 15            2) Harris, Madison L 17           
     3) Mahle, Sophia G 15              4) Sanders, Katherine G 12        
  3 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'C'             1:48.56    1:49.81        
     1) Swann, Kylie A 17               2) Woods, Mary D 18               
     3) Gurri, Lucia M 15               4) Starr, Amelia J 12             
  4 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'D'             1:55.38    1:53.76        
     1) Farah, Nour J 14                2) Devins, Nina M 14              
     3) Rotunda, Sarah L 14             4) Romberger, Brielle N 13        
 
Event 44  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:36.79  MD-S MD 2019 State Cut
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'A'             1:39.09    1:37.90        
     1) Seliger, Matt J 15              2) Woods, Eddie B 18              
     3) Leboeuf, Robert F 15            4) Gurri, Antonio D 15            
  2 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'B'             1:42.18    1:40.65        
     1) West, Benjamin M 18             2) Vandewinckel, Lucas C 15       
     3) Guan, Robert Z 15               4) Gurri, Nicco J 13              
  3 Great Mills Aquatic Club-MD  'A'                  1:56.99    1:43.85        
     1) Johnson, Russell A 14           2) Tyson, Nathaniel P 17          
     3) Walls, Samuel A 14              4) Masiello, John G 14            
 
Event 45  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:04.09  MD-S MD 2019 State Cut
        1:17.19  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwald, Emily P        14 GBSA-MD              1:02.13    1:03.89 MD-S   
  2 Romberger, Brielle N      13 GBSA-MD              1:07.33    1:06.97 B      
  3 Chao, Abigail             14 EST-MD               1:06.64    1:07.15 B      
  4 Devins, Nina M            14 GBSA-MD              1:10.05    1:07.21 B      
  5 Kinnear, Emily L          14 EST-MD               1:10.11    1:08.55 B      
  6 Ekanayake, Anika R        14 EST-MD               1:08.82    1:08.66 B      
  7 Klaus, Bridget E          14 EST-MD               1:10.88    1:08.68 B      
  8 Lin, Constance Y          13 EST-MD               1:08.07    1:08.89 B      
  9 Willey, Addison R         13 GMAC-MD              1:08.87    1:09.15 B      
  9 Gude, Lila M              14 EST-MD               1:09.74    1:09.15 B      
 11 Hawkins, Jillian E        13 EST-MD               1:08.63    1:09.28 B      
 12 Rippeon, Genevieve N      13 EST-MD               1:10.62    1:09.33 B      
 13 Cowley, Jenna S           13 EST-MD               1:07.48    1:09.92 B      
 14 Carver, Olivia C          13 EST-MD               1:08.88    1:10.03 B      
 15 Fisher, Casey L           14 EST-MD               1:08.14    1:10.98 B      
 16 Shoemaker, Camille C      13 EST-MD               1:11.31    1:11.27 B      
 17 Farah, Nour J             14 GBSA-MD              1:09.23    1:11.33 B      
 18 Bonds, Gabby N            14 GMAC-MD              1:07.78    1:12.05 B      
 19 Burke, Mackenzie N        13 CCY-MD               1:15.08    1:12.59 B      
 20 Hansen, Julia W           14 CCY-MD               1:12.96    1:12.62 B      
 21 Lengel, Caroline A        14 CAA-MD               1:12.38    1:13.76 B      
 22 Hudson, Chase M           14 EST-MD               1:11.91    1:14.66 B      
 23 Sanders, Koryn A          13 CAA-MD               1:13.47    1:14.82 B      
 24 Rinker, Adrienne G        13 EST-MD               1:14.70    1:15.24 B      
 25 Birdsall, Caroline R      13 EST-MD               1:13.77    1:15.33 B      
 26 Long, Rebecca A           14 CCY-MD               1:17.11    1:15.35 B      
 27 Rotunda, Sarah L          14 GBSA-MD              1:14.05    1:15.79 B      
 28 Arciaga, Sierra L         14 GBSA-MD              1:13.91    1:16.00 B      
 29 Zhang, Renee Y            14 GBSA-MD              1:19.56    1:16.10 B      
 30 Kim, Allison G            14 EST-MD               1:16.46    1:17.75        
 31 Smith, Madie B            13 BCSC-MD              1:22.48    1:17.81        
 32 Bradley, Ava P            13 GBSA-MD              1:19.06    1:20.72        
 33 Bui, Nhat-tlan A          14 GBSA-MD              1:26.58    1:27.74        
 
Event 46  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:01.69  MD-S MD 2019 State Cut
        1:12.09  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mislow, Max K             13 EST-MD               1:02.49    1:00.30 MD-S   
  2 Emore, Braeden C          14 CCY-MD               1:01.13    1:00.86 MD-S   
  3 Li, Ryan                  13 EST-MD               1:03.77    1:02.29 B      
  4 Phillips, Zach S          14 EST-MD               1:05.76    1:02.68 B      
  5 Macmillan, Cameron A      14 CAA-MD               1:05.55    1:02.93 B      
  6 Liang, Kai H              13 EST-MD               1:07.10    1:03.05 B      
  6 Norris, Bradin J          13 EST-MD               1:04.06    1:03.05 B      
  8 Guan, Leo C               14 EST-MD               1:03.19    1:03.13 B      
  9 Cason, Ibraheem B         14 BCSC-MD              1:04.90    1:03.97 B      
 10 Speace, Hayden H          13 EST-MD               1:04.46    1:05.55 B      
 11 Wang, Arthur T            14 CAA-MD               1:05.39    1:06.18 B      
 12 Carpenter, Joe E          14 CCY-MD               1:11.40    1:06.39 B      
 13 Kong, Matthew             13 EST-MD               1:07.90    1:07.04 B      
 14 Riley, Chris M            13 GBSA-MD              1:06.46    1:07.41 B      
 15 Richter, Brandon R        13 EST-MD               1:08.05    1:07.46 B      
 16 O'Donnell, Matthew B      13 EST-MD               1:06.41    1:08.19 B      
 17 Kay, Tyler O              13 EST-MD               1:08.08    1:08.93 B      
 18 Ray, Chris M              14 EST-MD               1:11.23    1:09.53 B      
 19 Pell, Vince H             14 EST-MD               1:10.70    1:10.00 B      
 20 Pittman, Teddy L          14 EST-MD               1:11.89    1:11.11 B      
 21 Munns, Joshua P           14 GBSA-MD              1:15.04    1:12.30        
 22 Hornor, Ty T              14 GBSA-MD              1:16.77    1:14.05        
 23 Schappelle, David S       13 GBSA-MD              1:16.27    1:14.85        
 24 Peoples, Grayson B        13 GBSA-MD              1:20.22    1:20.34        
 25 Jeanneault, Henry M       13 GBSA-MD              1:47.08    1:21.60        
 26 Martini, Jack M           13 GBSA-MD              1:25.68    1:25.27        
 27 Ferger, Cole P            13 GBSA-MD              1:43.04    1:36.57        
 
Event 47  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:03.99  MD-S MD 2019 State Cut
        1:15.39  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nettles, Brionn K         15 EST-MD               1:03.53    1:03.25 MD-S   
  2 Arciaga, Savannah J       15 GBSA-MD              1:03.49    1:04.33 B      
  3 Sanders, Katherine G      12 GBSA-MD              1:16.34    1:06.80 B      
  4 Sheridan, Olivia C        15 EST-MD               1:06.23    1:07.52 B      
  5 Long, Sophie A            12 CCY-MD               1:09.26    1:07.78 B      
  6 Mahle, Sophia G           15 GBSA-MD              1:07.78    1:07.86 B      
  7 Briggs, Emily R           16 EST-MD               1:04.56    1:08.07 B      
  8 Swann, Kylie A            17 GBSA-MD              1:05.29    1:08.53 B      
  9 Gude, Leah M              16 EST-MD               1:06.65    1:08.56 B      
 10 St. Pierre, Shannon M     15 CCY-MD               1:11.23    1:09.07 B      
 11 Harris, Madison L         17 GBSA-MD              1:08.30    1:09.24 B      
 12 Schwab, Hannah C          15 GBSA-MD              1:09.64    1:09.30 B      
 12 Hendrickson, Maggie R     15 EST-MD               1:09.56    1:09.30 B      
 14 Carpenter, Lauren J       16 CCY-MD               1:10.89    1:10.82 B      
 15 Gurri, Lucia M            15 GBSA-MD              1:11.11    1:12.80 B      
 16 Skvortsova, Margarita     17 EST-MD               1:09.80    1:13.51 B      
 17 McNeil, Charlee A         15 GBSA-MD              1:12.11    1:13.85 B      
 18 Mazur, Karolina T         16 EST-MD               1:14.52    1:14.90 B      
 19 Woo, Candace L            17 CAA-MD               1:13.79    1:15.47        
 19 Vandewinckel, Olivia A    12 GBSA-MD              1:15.94    1:15.47        
 -- Woods, Mary D             18 GBSA-MD              1:08.98         DQ        
      Delay initiating arm pull
 -- Starr, Amelia J           12 GBSA-MD              1:06.79         DQ        
      False start
 
Event 48  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          59.09  MD-S MD 2019 State Cut
        1:08.39  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greene, Drew E            14 UN-MD                  57.31      58.38 MD-S   
  2 Gurri, Antonio D          15 GBSA-MD                59.31      58.59 MD-S   
  3 Leboeuf, Robert F         15 GBSA-MD                59.40    1:00.84 B      
  4 Seliger, Matt J           15 GBSA-MD              1:03.56    1:01.47 B      
  5 Long, Adam M              17 CCY-MD               1:00.72    1:03.46 B      
  6 Woldeselassie, Solomon A  15 EST-MD               1:04.60    1:03.72 B      
  7 Smith, Ethan D            12 GBSA-MD              1:06.44    1:03.95 B      
  8 Holc, Anthony S           15 BCSC-MD              1:07.08    1:04.56 B      
  9 Parhi, Tanush             14 EST-MD               1:05.24    1:05.73 B      
 10 Gretes, James             17 HOCO-MD              1:08.69    1:06.63 B      
 11 Davis, Gailen V           15 EST-MD               1:07.59    1:06.76 B      
 12 Woods, Eddie B            18 GBSA-MD              1:01.57    1:06.91 B      
 13 Guan, Robert Z            15 GBSA-MD              1:06.46    1:07.09 B      
 14 Burk, Sean R              16 CCY-MD               1:06.95    1:07.13 B      
 15 Abdurrahman, Saleh Z      15 BCSC-MD              1:11.99    1:07.72 B      
 16 Hardy, Joseph J           16 GBSA-MD              1:07.62    1:08.13 B      
 17 Jiang, Jeff S             16 CAA-MD               1:09.65    1:08.55        
 18 Rotunda, Matthew K        12 GBSA-MD              1:10.60    1:10.95        
 19 Woods, Jon M              18 GBSA-MD              1:09.86    1:12.08        
 20 Rudolph, Matthew S        15 CAA-MD               1:16.83    1:17.75        
 -- West, Benjamin M          18 GBSA-MD              1:00.71         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 49  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:22.39  MD-S MD 2019 State Cut
        2:50.09  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Lindsay S            13 EST-MD               2:28.63    2:29.35 B      
  2 Hawkins, Jillian E        13 EST-MD               2:28.41    2:29.53 B      
  3 Romberger, Brielle N      13 GBSA-MD              2:50.03    2:32.77 B      
  4 Fisher, Casey L           14 EST-MD               2:28.29    2:33.69 B      
  5 Bonds, Gabby N            14 GMAC-MD              2:37.05    2:42.36 B      
  6 Huber, Caroline A         13 GBSA-MD              3:02.32    2:45.23 B      
 
Event 50  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:17.99  MD-S MD 2019 State Cut
        2:38.29  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masiello, John G          14 GMAC-MD              2:07.00    2:07.73 MD-S   
  2 Zhu, Roger Y              13 EST-MD               2:12.37    2:09.45 MD-S   
  3 Tiffin, Connor T          14 EST-MD               2:22.33    2:15.78 MD-S   
  4 Walls, Samuel A           14 GMAC-MD              2:15.22    2:16.41 MD-S   
  5 Liang, Kai H              13 EST-MD               2:21.03    2:18.28 B      
  6 Guan, Leo C               14 EST-MD               2:19.59    2:19.95 B      
  7 Norris, Bradin J          13 EST-MD               2:26.56    2:21.36 B      
  8 Joyner, Aiden D           13 BCSC-MD              2:25.94    2:23.12 B      
  9 Mislow, Max K             13 EST-MD               2:24.34    2:24.25 B      
 10 Ddungu, Hashir I          13 EST-MD               2:29.62    2:28.57 B      
 11 Phillips, Zach S          14 EST-MD               2:33.98    2:32.13 B      
 12 Von Wachter, Noah G       13 EST-MD               2:37.80    2:34.44 B      
 -- Speace, Hayden H          13 EST-MD               2:30.56         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 51  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:22.29  MD-S MD 2019 State Cut
        2:46.79  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendrickson, Maggie R     15 EST-MD               2:24.16    2:24.01 B      
  2 Gurri, Gabriella M        15 GBSA-MD              2:28.24    2:24.65 B      
  3 Sanders, Katherine G      12 GBSA-MD              2:51.83    2:30.81 B      
  4 Louis, Katie K            15 EST-MD               2:30.40    2:32.50 B      
  5 DeMario, Emma R           15 CCY-MD               2:43.26    2:35.36 B      
  6 Skvortsova, Margarita     17 EST-MD               2:39.77    2:47.64        
  7 Vandewinckel, Olivia A    12 GBSA-MD              3:03.68    2:50.37        
  8 Davies, Lucy M            12 GBSA-MD              3:39.04    3:05.01        
  9 Gurri, Maddi G            11 GBSA-MD              3:09.55    3:15.01        
 
Event 52  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:11.39  MD-S MD 2019 State Cut
        2:31.39  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gurri, Antonio D          15 GBSA-MD              2:14.26    2:11.38 MD-S   
  2 Vandewinckel, Lucas C     15 GBSA-MD              2:42.43    2:19.27 B      
  3 Smith, Ethan D            12 GBSA-MD              2:23.88    2:20.80 B      
  4 Parhi, Tanush             14 EST-MD               2:29.79    2:29.60 B      
 -- Yang, Andrew B            16 EST-MD               2:30.22         DQ        
      False start
 
Event 53  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.89  MD-S MD 2019 State Cut
        1:28.69  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwald, Emily P        14 GBSA-MD              1:14.51    1:14.92 B      
  2 Chao, Abigail             14 EST-MD               1:15.12    1:16.09 B      
  3 Griffin, Lily E           14 EST-MD               1:16.73    1:16.97 B      
  4 Farah, Nour J             14 GBSA-MD              1:22.15    1:18.25 B      
  5 Devins, Nina M            14 GBSA-MD              1:20.09    1:18.56 B      
  6 Hawkins, Jillian E        13 EST-MD               1:14.84    1:18.69 B      
  7 Zavala, Alina V           14 EST-MD               1:23.26    1:18.87 B      
  8 Ekanayake, Anika R        14 EST-MD               1:14.64    1:19.49 B      
  9 Kim, Lindsay S            13 EST-MD               1:17.12    1:19.72 B      
 10 Craig, Mia R              14 CCY-MD               1:18.07    1:20.81 B      
 11 Rinker, Adrienne G        13 EST-MD               1:22.05    1:21.16 B      
 12 Carver, Olivia C          13 EST-MD               1:22.80    1:22.36 B      
 13 Bradley, Ava P            13 GBSA-MD              1:22.08    1:22.45 B      
 14 Long, Rebecca A           14 CCY-MD               1:22.61    1:23.13 B      
 15 Rippeon, Genevieve N      13 EST-MD               1:25.57    1:23.41 B      
 16 Burke, Mackenzie N        13 CCY-MD               1:20.70    1:23.42 B      
 17 Lin, Constance Y          13 EST-MD               1:23.81    1:24.78 B      
 18 Lu, Emma L                13 CAA-MD               1:26.59    1:25.03 B      
 19 Klaus, Bridget E          14 EST-MD               1:22.99    1:25.31 B      
 20 Birdsall, Caroline R      13 EST-MD               1:24.34    1:25.61 B      
 21 Gude, Lila M              14 EST-MD               1:27.64    1:25.93 B      
 22 Willey, Addison R         13 GMAC-MD              1:22.98    1:26.63 B      
 23 Hansen, Julia W           14 CCY-MD               1:26.27    1:27.93 B      
 24 Smith, Madie B            13 BCSC-MD              1:37.08    1:35.92        
 25 Glisson, Karita           14 GBSA-MD              1:39.62    1:36.53        
 26 Bui, Nhat-tlan A          14 GBSA-MD              1:38.44    1:38.16        
 
Event 54  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:10.79  MD-S MD 2019 State Cut
        1:21.39  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Roger Y              13 EST-MD               1:11.81    1:09.33 MD-S   
  2 Carpenter, Joe E          14 CCY-MD               1:13.46    1:10.23 MD-S   
  3 Li, Ryan                  13 EST-MD               1:12.29    1:11.13 B      
  4 Tiffin, Connor T          14 EST-MD               1:07.62    1:11.41 B      
  5 Gurri, Nicco J            13 GBSA-MD              1:09.58    1:12.91 B      
  6 Walls, Samuel A           14 GMAC-MD              1:12.73    1:13.32 B      
  7 Kong, Matthew             13 EST-MD               1:15.03    1:14.92 B      
  8 Joyner, Aiden D           13 BCSC-MD              1:12.99    1:14.94 B      
  9 Wang, Arthur T            14 CAA-MD               1:22.03    1:15.42 B      
 10 O'Donnell, Matthew B      13 EST-MD               1:13.40    1:15.45 B      
 11 Ddungu, Hashir I          13 EST-MD               1:15.24    1:15.56 B      
 12 Mislow, Max K             13 EST-MD               1:10.77    1:15.95 B      
 13 Riley, Chris M            13 GBSA-MD              1:18.26    1:16.57 B      
 14 Pell, Vince H             14 EST-MD               1:18.15    1:17.00 B      
 15 Cason, Ibraheem B         14 BCSC-MD              1:17.23    1:17.32 B      
 16 Munns, Joshua P           14 GBSA-MD              1:20.90    1:17.42 B      
 17 Schappelle, David S       13 GBSA-MD              1:24.45    1:24.60        
 18 Dawson, Luke J            14 GBSA-MD              1:23.55    1:25.82        
 19 Jeanneault, Henry M       13 GBSA-MD              2:05.77    1:31.61        
 20 Ferger, Cole P            13 GBSA-MD              1:43.71    1:39.15        
 21 Canales, Matthew B        13 GBSA-MD              2:00.37    1:41.69        
 22 Martini, Jack M           13 GBSA-MD              1:39.33    1:41.73        
 -- Peoples, Grayson B        13 GBSA-MD              1:25.59         DQ        
      Scissors kick
 
Event 55  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.79  MD-S MD 2019 State Cut
        1:26.89  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nettles, Brionn K         15 EST-MD               1:12.95    1:13.39 MD-S   
  2 Sheridan, Olivia C        15 EST-MD               1:13.75    1:14.69 B      
  3 Woods, Mary D             18 GBSA-MD              1:15.28    1:15.78 B      
  4 Gurri, Lucia M            15 GBSA-MD              1:15.04    1:17.08 B      
  5 Hendrickson, Maggie R     15 EST-MD               1:15.26    1:18.14 B      
  6 DeMario, Emma R           15 CCY-MD               1:20.05    1:19.67 B      
  7 Quinn, Olivia G           11 GMAC-MD              1:23.54    1:20.47 B      
  8 Duffy, Abby R             17 GBSA-MD              1:19.63    1:21.09 B      
  9 Briggs, Emily R           16 EST-MD               1:21.66    1:23.14 B      
 10 Long, Sophie A            12 CCY-MD               1:22.62    1:23.84 B      
 11 Mazur, Karolina T         16 EST-MD               1:23.27    1:25.45 B      
 12 Woo, Candace L            17 CAA-MD               1:21.50    1:25.84 B      
 13 Klopouh, Milana S         16 EST-MD               1:23.45    1:26.63 B      
 14 Pue, Abby E               18 CCY-MD               1:23.76    1:28.97        
 15 Gurri, Maddi G            11 GBSA-MD              1:34.84    1:34.04        
 
Event 56  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:07.89  MD-S MD 2019 State Cut
        1:17.59  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greene, Drew E            14 UN-MD                1:11.01    1:07.31 MD-S   
  2 Cha, Isaac D              15 EST-MD               1:06.67    1:07.60 MD-S   
  3 Lucas, Max S              22 GMAC-MD              1:07.50    1:08.15 B      
  4 McDonald, Aaron J         15 EST-MD               1:07.07    1:08.22 B      
  5 Yang, Andrew B            16 EST-MD               1:13.44    1:09.28 B      
  6 Davis, Gailen V           15 EST-MD               1:08.60    1:11.45 B      
  7 Woldeselassie, Solomon A  15 EST-MD               1:13.26    1:11.99 B      
  8 Gretes, James             17 HOCO-MD              1:12.30    1:12.06 B      
  9 Woods, Eddie B            18 GBSA-MD              1:11.83    1:12.87 B      
 10 Leboeuf, Robert F         15 GBSA-MD              1:12.51    1:14.00 B      
 11 Smith, Ethan D            12 GBSA-MD              1:18.11    1:14.56 B      
 12 Seliger, Matt J           15 GBSA-MD              1:20.33    1:15.89 B      
 13 Abdurrahman, Saleh Z      15 BCSC-MD              1:19.28    1:16.59 B      
 14 Jiang, Jeff S             16 CAA-MD               1:16.50    1:17.12 B      
 15 Rudolph, Matthew S        15 CAA-MD               1:19.19    1:17.17 B      
 16 Holc, Anthony S           15 BCSC-MD              1:19.95    1:20.43        
 17 Woods, Jon M              18 GBSA-MD              1:14.08    1:20.79        
 18 Glisson, Keith            12 GBSA-MD              1:44.92    1:37.67        
 
Event 57  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.79  MD-S MD 2019 State Cut
        1:10.79  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zavala, Alina V           14 EST-MD                 58.77      57.43 B      
  2 Willey, Addison R         13 GMAC-MD                57.13      58.21 B      
  3 Chao, Abigail             14 EST-MD                 59.66    1:00.44 B      
  4 Kinnear, Emily L          14 EST-MD               1:02.76    1:00.58 B      
  5 Kim, Lindsay S            13 EST-MD                 58.18    1:00.63 B      
  6 Devins, Nina M            14 GBSA-MD              1:03.05    1:00.80 B      
  7 Cowley, Jenna S           13 EST-MD               1:00.08    1:00.91 B      
  8 Fisher, Casey L           14 EST-MD               1:00.63    1:01.07 B      
  9 Hawkins, Jillian E        13 EST-MD                 58.32    1:01.75 B      
 10 Griffin, Lily E           14 EST-MD                 59.15    1:01.77 B      
 11 Carver, Olivia C          13 EST-MD                 58.86    1:01.93 B      
 12 Shoemaker, Camille C      13 EST-MD               1:02.94    1:02.02 B      
 13 Ekanayake, Anika R        14 EST-MD               1:01.77    1:02.12 B      
 14 Sanders, Koryn A          13 CAA-MD               1:00.38    1:02.44 B      
 15 Bonds, Gabby N            14 GMAC-MD              1:00.49    1:02.54 B      
 16 Rippeon, Genevieve N      13 EST-MD               1:01.33    1:02.60 B      
 17 Gude, Lila M              14 EST-MD               1:00.63    1:02.70 B      
 18 Klaus, Bridget E          14 EST-MD               1:00.82    1:03.06 B      
 19 Long, Rebecca A           14 CCY-MD               1:02.58    1:03.77 B      
 20 Farah, Nour J             14 GBSA-MD              1:03.80    1:04.69 B      
 21 Hudson, Chase M           14 EST-MD               1:01.95    1:05.15 B      
 22 Greenwood, Kaiyli         13 CCY-MD               1:05.28    1:05.57 B      
 23 Rotunda, Sarah L          14 GBSA-MD              1:04.98    1:05.94 B      
 24 Hilotii, Maria A          14 CAA-MD               1:05.35    1:06.23 B      
 25 Hansen, Julia W           14 CCY-MD               1:03.53    1:06.30 B      
 26 Zhang, Renee Y            14 GBSA-MD              1:07.91    1:06.67 B      
 27 Rinker, Adrienne G        13 EST-MD               1:06.67    1:07.74 B      
 28 Burke, Mackenzie N        13 CCY-MD               1:09.41    1:08.63 B      
 29 Bradley, Ava P            13 GBSA-MD              1:06.44    1:08.89 B      
 30 Kim, Allison G            14 EST-MD               1:07.40    1:09.31 B      
 31 Craig, Mia R              14 CCY-MD               1:10.19    1:09.40 B      
 32 Smith, Madie B            13 BCSC-MD              1:10.73    1:10.52 B      
 33 Birdsall, Caroline R      13 EST-MD               1:08.11    1:11.27        
 34 Glisson, Karita           14 GBSA-MD              1:18.48    1:18.06        
 
Event 58  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          53.99  MD-S MD 2019 State Cut
        1:05.59  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masiello, John G          14 GMAC-MD                50.56      51.40 MD-S   
  2 Emore, Braeden C          14 CCY-MD                 54.13      54.09 B      
  3 Tiffin, Connor T          14 EST-MD                 53.89      54.74 B      
  4 Li, Ryan                  13 EST-MD                 54.65      55.25 B      
  5 Halper, Jacob T           14 CCY-MD                 58.42      55.28 B      
  6 Guan, Leo C               14 EST-MD                 55.14      55.29 B      
  7 Joyner, Aiden D           13 BCSC-MD                54.72      55.47 B      
  8 Macmillan, Cameron A      14 CAA-MD                 56.29      55.49 B      
  9 Wang, Arthur T            14 CAA-MD                 58.85      55.90 B      
 10 Liang, Kai H              13 EST-MD                 57.13      55.96 B      
 11 Carpenter, Joe E          14 CCY-MD                 58.94      57.34 B      
 12 Cason, Ibraheem B         14 BCSC-MD                59.68      57.98 B      
 13 O'Donnell, Matthew B      13 EST-MD                 56.51      58.37 B      
 14 Norris, Bradin J          13 EST-MD                 59.08      59.04 B      
 15 Speace, Hayden H          13 EST-MD               1:00.33      59.22 B      
 16 Ddungu, Hashir I          13 EST-MD                 59.01      59.81 B      
 17 Kong, Matthew             13 EST-MD               1:00.86      59.86 B      
 18 Von Wachter, Noah G       13 EST-MD               1:00.48    1:00.39 B      
 19 Munns, Joshua P           14 GBSA-MD              1:01.29    1:00.67 B      
 20 Richter, Brandon R        13 EST-MD                 58.14    1:00.72 B      
 21 Kay, Tyler O              13 EST-MD               1:01.56    1:01.11 B      
 22 Sloan, Logan M            13 EST-MD               1:03.01    1:01.80 B      
 23 Riley, Chris M            13 GBSA-MD              1:01.13    1:02.17 B      
 24 Hornor, Ty T              14 GBSA-MD              1:06.39    1:02.99 B      
 25 Ray, Chris M              14 EST-MD               1:04.78    1:03.00 B      
 26 Johnson, Russell A        14 GMAC-MD              1:03.88    1:03.49 B      
 27 Pell, Vince H             14 EST-MD               1:02.95    1:03.60 B      
 28 Dawson, Luke J            14 GBSA-MD              1:05.25    1:08.13        
 29 Schappelle, David S       13 GBSA-MD              1:10.00    1:08.59        
 30 Martini, Jack M           13 GBSA-MD              1:13.35    1:09.83        
 31 Jeanneault, Henry M       13 GBSA-MD              1:27.94    1:19.38        
 32 Ferger, Cole P            13 GBSA-MD              1:24.47    1:21.02        
 33 Canales, Matthew B        13 GBSA-MD              1:49.07    1:31.18        
 
Event 59  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.39  MD-S MD 2019 State Cut
        1:09.59  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arciaga, Savannah J       15 GBSA-MD                57.10      56.76 B      
  2 Starr, Amelia J           12 GBSA-MD                59.42      58.43 B      
  3 Schwab, Hannah C          15 GBSA-MD                57.71      58.85 B      
  4 Long, Sophie A            12 CCY-MD               1:00.42      59.26 B      
  5 Sheridan, Olivia C        15 EST-MD                 57.33      59.60 B      
  6 Ekanayake, Samantha K     16 EST-MD                 57.20    1:00.35 B      
  7 DeMario, Emma R           15 CCY-MD               1:00.36    1:00.54 B      
  8 Nettles, Brionn K         15 EST-MD                 58.06    1:00.57 B      
  9 Swann, Kylie A            17 GBSA-MD                57.75    1:00.74 B      
 10 Briggs, Emily R           16 EST-MD                 58.02    1:00.92 B      
 11 St. Pierre, Shannon M     15 CCY-MD               1:02.00    1:01.14 B      
 12 Mahle, Sophia G           15 GBSA-MD              1:01.33    1:02.01 B      
 13 Klopouh, Milana S         16 EST-MD               1:01.62    1:02.44 B      
 14 Quinn, Olivia G           11 GMAC-MD              1:03.62    1:03.06 B      
 15 McNeil, Charlee A         15 GBSA-MD              1:01.90    1:03.08 B      
 16 Carpenter, Lauren J       16 CCY-MD               1:05.33    1:05.15 B      
 17 Mazur, Karolina T         16 EST-MD               1:05.12    1:05.47 B      
 18 Skvortsova, Margarita     17 EST-MD               1:04.06    1:07.55 B      
 19 Lengel, Caroline A        14 CAA-MD               1:07.50    1:11.48        
 20 Pue, Abby E               18 CCY-MD               1:09.32    1:12.71        
 
Event 60  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.09  MD-S MD 2019 State Cut
        1:02.89  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gurri, Antonio D          15 GBSA-MD                50.48      49.83 MD-S   
  2 Greene, Drew E            14 UN-MD                  51.27      51.07 MD-S   
  3 Gurri, Nicco J            13 GBSA-MD                53.34      51.83 B      
  4 Leboeuf, Robert F         15 GBSA-MD                53.13      52.57 B      
  5 McDonald, Aaron J         15 EST-MD                 52.56      53.31 B      
  6 Woldeselassie, Solomon A  15 EST-MD                 55.28      53.32 B      
  7 Cha, Isaac D              15 EST-MD                 52.74      54.13 B      
  8 Hardy, Joseph J           16 GBSA-MD                55.41      54.23 B      
  9 Parhi, Tanush             14 EST-MD                 54.64      54.40 B      
 10 Yang, Andrew B            16 EST-MD                 55.81      54.86 B      
 11 Lucas, Max S              22 GMAC-MD                53.63      54.94 B      
 12 Burk, Sean R              16 CCY-MD                 55.40      55.37 B      
 13 Seliger, Matt J           15 GBSA-MD                56.92      55.64 B      
 14 Jiang, Jeff S             16 CAA-MD                 58.11      55.73 B      
 15 Holc, Anthony S           15 BCSC-MD                56.46      56.74 B      
 16 Woods, Eddie B            18 GBSA-MD                54.29      56.79 B      
 17 Long, Adam M              17 CCY-MD                 52.52      56.82 B      
 18 Davis, Gailen V           15 EST-MD                 56.09      58.66 B      
 19 Abdurrahman, Saleh Z      15 BCSC-MD                59.24      58.75 B      
 20 Guan, Robert Z            15 GBSA-MD                59.69      59.53 B      
 21 West, Benjamin M          18 GBSA-MD                55.68    1:00.22 B      
 22 Tyson, Nathaniel P        17 GMAC-MD              1:02.77    1:01.08 B      
 23 Reid, Jacob C             15 GBSA-MD              1:07.88    1:03.12        
 24 Rotunda, Matthew K        12 GBSA-MD              1:05.13    1:03.44        
 25 Woods, Jon M              18 GBSA-MD                58.96    1:04.46        
 
Event 61  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:20.19  MD-S MD 2019 State Cut
        2:51.49  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwald, Emily P        14 GBSA-MD              2:14.55    2:19.23 MD-S   
  2 Chao, Abigail             14 EST-MD               2:21.56    2:22.16 B      
  3 Zavala, Alina V           14 EST-MD               2:25.11    2:23.93 B      
  4 Devins, Nina M            14 GBSA-MD              2:28.38    2:24.72 B      
  5 Gude, Lila M              14 EST-MD               2:27.00    2:28.45 B      
  6 Lin, Constance Y          13 EST-MD               2:28.71    2:28.85 B      
  7 Carver, Olivia C          13 EST-MD               2:25.59    2:29.04 B      
  8 Ekanayake, Anika R        14 EST-MD               2:28.36    2:29.36 B      
  9 Rippeon, Genevieve N      13 EST-MD               2:29.38    2:29.41 B      
 10 Griffin, Lily E           14 EST-MD               2:22.51    2:30.09 B      
 11 Farah, Nour J             14 GBSA-MD              2:36.13    2:31.71 B      
 12 Bonds, Gabby N            14 GMAC-MD              2:28.25    2:34.24 B      
 13 Fisher, Casey L           14 EST-MD               2:27.62    2:34.34 B      
 14 Cowley, Jenna S           13 EST-MD               2:33.26    2:34.58 B      
 15 Kinnear, Emily L          14 EST-MD               2:34.01    2:34.88 B      
 16 Willey, Addison R         13 GMAC-MD              2:27.68    2:35.14 B      
 17 Klaus, Bridget E          14 EST-MD               2:31.94    2:36.02 B      
 18 Rotunda, Sarah L          14 GBSA-MD              2:37.03    2:37.72 B      
 19 Huber, Caroline A         13 GBSA-MD              3:00.21    2:38.57 B      
 20 Long, Rebecca A           14 CCY-MD               2:41.04    2:39.49 B      
 21 Sanders, Koryn A          13 CAA-MD               2:41.25    2:40.65 B      
 22 Rinker, Adrienne G        13 EST-MD               2:41.32    2:41.91 B      
 23 Shoemaker, Camille C      13 EST-MD               2:37.78    2:42.46 B      
 24 Hudson, Chase M           14 EST-MD               2:42.55    2:43.67 B      
 25 Lu, Emma L                13 CAA-MD               2:51.43    2:44.59 B      
 26 Hilotii, Maria A          14 CAA-MD               2:45.24    2:45.33 B      
 27 Burke, Mackenzie N        13 CCY-MD               2:46.38    2:45.52 B      
 28 Hansen, Julia W           14 CCY-MD               2:46.72    2:46.34 B      
 29 Craig, Mia R              14 CCY-MD               2:47.32    2:46.82 B      
 30 Birdsall, Caroline R      13 EST-MD               2:45.41    2:47.54 B      
 31 Kim, Allison G            14 EST-MD               2:40.51    2:47.73 B      
 32 Lengel, Caroline A        14 CAA-MD               2:51.12    2:54.47        
 33 Smith, Madie B            13 BCSC-MD              2:57.69    3:00.82        
 34 Bui, Nhat-tlan A          14 GBSA-MD              3:12.63    3:21.19        
 -- Arciaga, Sierra L         14 GBSA-MD              2:45.11         DQ        
      Arms not in same horizontal plane - breast
 
Event 62  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:13.69  MD-S MD 2019 State Cut
        2:39.99  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masiello, John G          14 GMAC-MD              2:06.28    2:07.04 MD-S   
  2 Zhu, Roger Y              13 EST-MD               2:07.25    2:09.14 MD-S   
  3 Walls, Samuel A           14 GMAC-MD              2:13.75    2:14.18 B      
  4 Phillips, Zach S          14 EST-MD               2:12.61    2:14.42 B      
  5 Emore, Braeden C          14 CCY-MD               2:18.20    2:19.20 B      
  6 Norris, Bradin J          13 EST-MD               2:23.66    2:23.23 B      
  7 Halper, Jacob T           14 CCY-MD               2:36.78    2:23.85 B      
  8 Carpenter, Joe E          14 CCY-MD               2:29.81    2:24.96 B      
  9 Joyner, Aiden D           13 BCSC-MD              2:23.24    2:25.35 B      
 10 Ddungu, Hashir I          13 EST-MD               2:25.08    2:26.31 B      
 11 Speace, Hayden H          13 EST-MD               2:27.57    2:26.42 B      
 12 Kong, Matthew             13 EST-MD               2:25.27    2:26.59 B      
 13 Von Wachter, Noah G       13 EST-MD               2:27.56    2:27.57 B      
 14 Macmillan, Cameron A      14 CAA-MD               2:27.29    2:28.06 B      
 15 O'Donnell, Matthew B      13 EST-MD               2:26.48    2:28.12 B      
 16 Cason, Ibraheem B         14 BCSC-MD              2:30.74    2:28.78 B      
 17 Riley, Chris M            13 GBSA-MD              2:26.85    2:28.79 B      
 18 Richter, Brandon R        13 EST-MD               2:30.29    2:32.00 B      
 19 Kay, Tyler O              13 EST-MD               2:33.61    2:33.99 B      
 20 Sloan, Logan M            13 EST-MD               2:35.88    2:35.18 B      
 21 Munns, Joshua P           14 GBSA-MD              2:39.64    2:36.63 B      
 22 Wettstein, Seth J         13 CAA-MD               2:37.64    2:38.80 B      
 23 Schappelle, David S       13 GBSA-MD              2:45.86    2:48.91        
 24 Ferger, Cole P            13 GBSA-MD              3:30.73    3:13.26        
 -- Jeanneault, Henry M       13 GBSA-MD              4:02.90         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Peoples, Grayson B        13 GBSA-MD              2:47.16         DQ        
      Alternating Kick - fly
 
Event 63  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:17.99  MD-S MD 2019 State Cut
        2:48.19  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gurri, Gabriella M        15 GBSA-MD              2:19.18    2:19.92 B      
  2 Arciaga, Savannah J       15 GBSA-MD              2:22.13    2:20.67 B      
  3 Woods, Mary D             18 GBSA-MD              2:25.92    2:23.19 B      
  4 Ekanayake, Samantha K     16 EST-MD               2:22.99    2:23.80 B      
  5 Hendrickson, Maggie R     15 EST-MD               2:23.31    2:23.85 B      
  6 Mahle, Sophia G           15 GBSA-MD              2:30.53    2:26.50 B      
  7 Sheridan, Olivia C        15 EST-MD               2:23.78    2:26.61 B      
  8 Gude, Leah M              16 EST-MD               2:24.62    2:26.91 B      
  9 Long, Sophie A            12 CCY-MD               2:32.24    2:28.09 B      
 10 Harris, Madison L         17 GBSA-MD              2:28.26    2:29.83 B      
 11 Nettles, Brionn K         15 EST-MD               2:23.24    2:30.72 B      
 12 Swann, Kylie A            17 GBSA-MD              2:27.27    2:33.10 B      
 13 DeMario, Emma R           15 CCY-MD               2:31.99    2:33.20 B      
 14 Gurri, Lucia M            15 GBSA-MD              2:27.72    2:34.19 B      
 15 Quinn, Olivia G           11 GMAC-MD              2:31.79    2:38.09 B      
 16 St. Pierre, Shannon M     15 CCY-MD               2:40.63    2:40.83 B      
 17 Mazur, Karolina T         16 EST-MD               2:38.60    2:41.45 B      
 18 Duffy, Abby R             17 GBSA-MD              2:34.98    2:41.74 B      
 19 Woo, Candace L            17 CAA-MD               2:37.49    2:42.95 B      
 20 Klopouh, Milana S         16 EST-MD               2:39.15    2:43.20 B      
 21 Skvortsova, Margarita     17 EST-MD               2:33.39    2:46.45 B      
 22 Davies, Lucy M            12 GBSA-MD              3:02.81    2:49.33        
 -- Schwab, Hannah C          15 GBSA-MD              2:22.67         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Louis, Katie K            15 EST-MD               2:19.97         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Briggs, Emily R           16 EST-MD               2:24.74         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Event 64  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:07.69  MD-S MD 2019 State Cut
        2:32.69  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greene, Drew E            14 UN-MD                2:07.63    2:09.96 B      
  2 McDonald, Aaron J         15 EST-MD               2:09.74    2:11.54 B      
  3 Leboeuf, Robert F         15 GBSA-MD              2:15.39    2:13.29 B      
  4 Vandewinckel, Lucas C     15 GBSA-MD              2:20.89    2:14.47 B      
  5 Woldeselassie, Solomon A  15 EST-MD               2:16.62    2:14.59 B      
  6 Yang, Andrew B            16 EST-MD               2:18.22    2:15.85 B      
  7 Woods, Eddie B            18 GBSA-MD              2:15.75    2:18.85 B      
  8 Gretes, James             17 HOCO-MD              2:20.22    2:19.91 B      
  9 Parhi, Tanush             14 EST-MD               2:21.84    2:20.02 B      
 10 Davis, Gailen V           15 EST-MD               2:18.07    2:24.50 B      
 11 Burk, Sean R              16 CCY-MD               2:25.06    2:28.11 B      
 12 Wang, Arthur J            16 CAA-MD               2:32.09    2:32.07 B      
 13 Long, Adam M              17 CCY-MD               2:17.98    2:32.90        
 14 Holc, Anthony S           15 BCSC-MD              2:26.68    2:33.56        
 15 Rudolph, Matthew S        15 CAA-MD               2:39.55    2:33.89        
 16 Glisson, Keith            12 GBSA-MD              3:24.61    3:02.45        
 -- Seliger, Matt J           15 GBSA-MD              2:16.16         DQ        
      Arms not in same horizontal plane - breast
 
Event 67  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:20.59  MD-S MD 2019 State Cut
        1:41.99  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brissett, Gabrielle S     10 EST-MD               1:20.56    1:17.97 MD-S   
  2 Hammer, Jacqueline or J   10 EST-MD               1:22.74    1:20.01 MD-S   
  3 Saxton, Noelle E          10 GBSA-MD              1:30.13    1:24.98 B      
  4 ThapaMagar, Divinee       10 EST-MD               1:28.28    1:26.87 B      
  5 Faul, Evelyn J             9 CAA-MD               1:37.32    1:26.92 B      
  6 Klezer, Olivia R          10 CCY-MD               1:32.49    1:28.05 B      
  7 Chesnokov, Sasha           9 EST-MD               1:27.51    1:28.47 B      
  8 Li, Erin Q                10 CAA-MD               1:36.72    1:30.66 B      
  9 Bleacher, Lillie J        10 NAAC-MD              1:33.81    1:31.53 B      
 10 Faul, Charlotte M          9 CAA-MD               1:40.66    1:32.03 B      
 11 Singleton, Alexa R        10 EST-MD               1:33.71    1:33.15 B      
 12 Ritter, Colleen E         10 GBSA-MD              1:41.50    1:35.47 B      
 13 Blaha, Sienna K            9 EST-MD               1:34.82    1:35.53 B      
 14 Niles, Riley L             9 EST-MD               1:35.18    1:36.30 B      
 15 Birdsall, Claire G        10 EST-MD               1:37.59    1:36.61 B      
 -- Lenoir, Caitlin A          9 GBSA-MD              2:17.51         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Martini, Charlie Grace M   9 GBSA-MD              1:52.37         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 68  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:20.79  MD-S MD 2019 State Cut
        1:40.19  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Din, Dillon K             10 EST-MD               1:12.11    1:10.45 MD-S   
  2 Poirier, Riley M          10 EST-MD               1:20.67    1:17.84 MD-S   
  3 Keiner, Samuel J          10 EST-MD               1:21.31    1:18.81 MD-S   
  4 Cason, Musaa B            10 BCSC-MD              1:22.00    1:19.05 MD-S   
  5 Will, Charlie E           10 EST-MD               1:29.34    1:25.20 B      
  6 Seligman, Micah C         10 EST-MD               1:30.83    1:25.70 B      
  7 Hendrickson, Matthew E    10 EST-MD               1:29.43    1:26.02 B      
  8 Spencer, Aidan R           9 EST-MD               1:28.64    1:27.84 B      
  9 Bankard, Jackson D         9 CCY-MD               1:28.30    1:28.73 B      
 10 Millan, Lorenzo C         10 EST-MD               1:32.45    1:29.07 B      
 11 Land, Ethan D              9 BCSC-MD              3:28.73    1:30.09 B      
 12 Oster, Maksymilian I      10 EST-MD               1:31.57    1:30.57 B      
 13 Yu, Christopher B         10 CAA-MD               1:34.19    1:32.07 B      
 14 Marwaha, Rajan B           9 EST-MD               1:34.96    1:32.79 B      
 15 Winstead, Bear J          10 EST-MD               1:42.15    1:35.44 B      
 16 Peoples, Asher R           9 GBSA-MD              1:41.06    1:38.28 B      
 17 Schaefer, Franklin R      10 EST-MD               1:32.11    1:38.86 B      
 18 Asekun, Ayobami J         10 GBSA-MD              1:53.86    1:40.02 B      
 19 Kikanzira, Declan N       10 CAA-MD               1:56.98    1:44.12        
 20 Gainey, Aiden B           10 GBSA-MD              1:53.64    1:44.29        
 -- Abiy, Nolawi A             9 CAA-MD               1:47.08         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Sumpter, Ethan J           9 BCSC-MD              1:40.90         DQ        
      Delay initiating arm pull
 
Event 69  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.89  MD-S MD 2019 State Cut
        1:25.19  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zentz, Casey E            12 CCY-MD               1:05.59    1:05.66 MD-S   
  2 Handwerger, Jenna E       12 EST-MD               1:09.08    1:08.83 MD-S   
  3 Svejda, Josie M           12 EST-MD               1:12.43    1:09.88 MD-S   
  4 Mackey, Ally C            12 EST-MD               1:22.86    1:10.45 B      
  5 Klaus, Leah M             12 EST-MD               1:09.63    1:10.67 B      
  6 O'Brien, Makenzie M       12 EST-MD               1:09.49    1:11.52 B      
  7 Pohlhaus, Ayla B          11 EST-MD               1:12.81    1:12.02 B      
  8 Matanoski, Gennie A       12 EST-MD               1:11.83    1:12.07 B      
  9 Sites, Madison J          12 EST-MD               1:13.38    1:13.10 B      
 10 Stover, Madison K         12 EST-MD               1:13.15    1:13.89 B      
 11 Stover, Mina K            12 EST-MD               1:14.00    1:14.16 B      
 12 Yuan, Jerica J            11 EST-MD               1:14.21    1:14.17 B      
 13 Hankins, Camryn L         11 EST-MD               1:19.95    1:14.95 B      
 14 Jones, Emily B            11 CAA-MD               1:18.88    1:15.89 B      
 15 Pokharel, Suvali          12 EST-MD               1:15.42    1:16.78 B      
 16 Demmin, Emma U            11 EST-MD               1:18.78    1:18.15 B      
 17 Nicholas, Lilly A         11 EST-MD               1:15.18    1:18.38 B      
 18 Kim, Julian Y             12 HOCO-MD              1:24.58    1:18.81 B      
 19 Spence, Danielle C        11 GBSA-MD              1:24.89    1:19.05 B      
 20 Tennakoon, Samadhi        11 UN-MD                1:21.35    1:19.17 B      
 21 Wollenweber, Livi B       12 EST-MD               1:17.40    1:19.27 B      
 22 Reese, Izzy D             12 EST-MD               1:20.62    1:19.39 B      
 23 Cai, Jessie X             12 EST-MD               1:20.24    1:19.87 B      
 24 Virmani, Marella A        11 CAA-MD               1:21.63    1:20.22 B      
 25 Sun, Sofie                11 EST-MD               1:21.79    1:21.72 B      
 26 Mo, Katina                12 EST-MD               1:20.87    1:21.83 B      
 27 Mester, Tess A            11 EST-MD               1:23.65    1:23.01 B      
 28 Boarman, Ann M            12 EST-MD               1:21.89    1:24.23 B      
 29 Bickell, Malia L          12 GBSA-MD              1:54.73    1:26.11        
 30 Song, Nayeon              11 UN-MD                1:26.78    1:28.73        
 -- Speaks, Madison R         12 CAA-MD               1:28.84         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 70  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:10.69  MD-S MD 2019 State Cut
        1:22.19  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Matthew J            11 EST-MD               1:01.40    1:02.16 MD-S   
  2 Mislow, Jack F            12 EST-MD               1:05.79    1:03.88 MD-S   
  3 Moran, Brendan M          12 CCY-MD               1:06.82    1:04.67 MD-S   
  4 Din, Daryn K              12 EST-MD               1:08.35    1:05.11 MD-S   
  5 Wright, Lucas J           12 GBSA-MD              1:07.26    1:07.59 MD-S   
  6 Von Wachter, Caleb G      11 UN-MD                1:06.65    1:08.07 MD-S   
  7 Skidmore, Holden D        12 EST-MD               1:09.73    1:10.61 MD-S   
  8 Meier, CJ J               12 EST-MD               1:13.73    1:12.25 B      
  9 Singleton, Aron G         12 EST-MD               1:18.20    1:15.94 B      
 10 Shi, Luke A               12 CAA-MD               1:26.83    1:16.43 B      
 11 Smith, Cole W             12 EST-MD               1:18.44    1:17.14 B      
 12 Kim, Aiden Y              11 CAA-MD               1:21.59    1:17.17 B      
 13 Cui, Nick                 12 EST-MD               1:16.11    1:18.12 B      
 14 Williams, Carter T        11 NAAC-MD              1:18.46    1:18.93 B      
 15 Brooks, Carter R          12 GBSA-MD              1:16.00    1:19.45 B      
 16 Alexis, Kaleb S           11 EST-MD               1:20.52    1:22.38        
 17 Farah, Matthew J          11 GBSA-MD              1:34.84    1:26.12        
 18 Stevens, Jacob D          11 GBSA-MD              1:33.51    1:32.71        
 19 Varsalone, Mason A        12 GBSA-MD              1:42.31    1:33.15        
 -- Gill, Nirav               12 GBSA-MD              1:40.31         DQ        
      Delay initiating arm pull
 
Event 71  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          31.59  MD-S MD 2019 State Cut
          38.89  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeGross, Carrington M     10 BCSC-MD                30.99      30.36 MD-S   
  2 Svejda, Olivia N          10 EST-MD                 32.53      32.16 B      
  3 Zhang, Lily H             10 HOCO-MD                33.86      33.32 B      
  4 Birdsall, Claire G        10 EST-MD                 35.39      33.66 B      
  5 Ekanayake, Nihara T       10 EST-MD                 35.53      33.81 B      
  6 Faul, Evelyn J             9 CAA-MD                 35.38      34.32 B      
  7 Chesnokov, Sasha           9 EST-MD                 34.98      34.45 B      
  8 Hammer, Jacqueline or J   10 EST-MD                 37.20      34.52 B      
  9 Saxton, Noelle E          10 GBSA-MD                35.43      35.75 B      
 10 Davies, Teagan B           9 GBSA-MD                36.96      36.06 B      
 10 ThapaMagar, Divinee       10 EST-MD                 35.48      36.06 B      
 12 Niles, Riley L             9 EST-MD                 35.06      36.07 B      
 13 Singleton, Alexa R        10 EST-MD                 36.57      36.10 B      
 14 Willey, Rhiannan R        10 GMAC-MD                38.00      36.42 B      
 15 Orange, Julianna S        10 GBSA-MD                54.67      36.53 B      
 16 Klezer, Olivia R          10 CCY-MD                 36.47      36.78 B      
 17 Kim, Jordan J              9 HOCO-MD                36.79      36.90 B      
 18 Montenegro, Isabel         9 EST-MD                 38.64      37.32 B      
 19 Blaha, Sienna K            9 EST-MD                 36.38      37.71 B      
 20 Riley, Sanai Z             9 CAA-MD                 38.46      37.93 B      
 21 Faul, Charlotte M          9 CAA-MD                 38.94      38.62 B      
 22 Bartolini, Gabby M         9 GBSA-MD                40.91      38.90        
 23 Decker, Isabella           8 GBSA-MD                45.67      39.16        
 24 Piche, Paige E             9 CAA-MD                 39.63      39.51        
 25 Martini, Charlie Grace M   9 GBSA-MD                38.58      40.14        
 26 Ritter, Colleen E         10 GBSA-MD                40.97      40.84        
 27 Decker, Amelia             8 GBSA-MD                46.97      43.32        
 28 Asekun, Similoluwa A       7 GBSA-MD                44.48      43.74        
 29 Lenoir, Caitlin A          9 GBSA-MD                   NT      45.10        
 30 Lesinski, Anna E          10 GBSA-MD                48.01      45.55        
 31 Shaw, Amelia M             9 GBSA-MD                50.02      45.68        
 32 Schappelle, Norah E        9 GBSA-MD                47.63      47.01        
 33 Wilson, Braelynn G         7 GBSA-MD                51.07      48.06        
 34 Athavale, Rhea S           9 GBSA-MD              1:04.68      49.13        
 35 Sadeghi, Silvia L          7 GBSA-MD                54.80      50.89        
 36 Madairy, Piper R           8 GBSA-MD              1:08.71      52.02        
 37 Varsalone, Kayla R         8 GBSA-MD              1:10.09    1:04.27        
 
Event 72  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          31.49  MD-S MD 2019 State Cut
          38.09  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Din, Dillon K             10 EST-MD                 28.92      29.19 MD-S   
  2 Cason, Musaa B            10 BCSC-MD                30.46      30.34 MD-S   
  3 Meier, Zac C              10 EST-MD                 31.55      30.66 MD-S   
  4 Cornwell, Luke J          10 GBSA-MD                43.62      30.84 MD-S   
  5 Poirier, Riley M          10 EST-MD                 31.71      30.87 MD-S   
  6 Cabbagestalk Jr., Travon  10 BCSC-MD                31.87      31.48 MD-S   
  7 Henderson, Aubrey T       10 GBSA-MD                33.06      31.79 B      
  8 Mabry, John W             10 GBSA-MD                34.66      33.06 B      
  9 Spencer, Aidan R           9 EST-MD                 35.31      33.30 B      
 10 Smith, Austin W            9 BCSC-MD                33.05      33.62 B      
 11 Hendrickson, Matthew E    10 EST-MD                 34.07      34.38 B      
 12 Seligman, Micah C         10 EST-MD                 34.65      34.73 B      
 13 Land, Ethan D              9 BCSC-MD                35.54      34.88 B      
 14 Yu, Christopher B         10 CAA-MD                 36.18      34.94 B      
 15 Will, Charlie E           10 EST-MD                 33.94      35.18 B      
 16 Crisler, Logan T          10 EST-MD                 37.18      35.90 B      
 17 Oster, Maksymilian I      10 EST-MD                 37.12      35.97 B      
 18 Farah, Luke J              9 GBSA-MD                40.22      36.28 B      
 19 Marwaha, Rajan B           9 EST-MD                 37.74      36.31 B      
 20 Winstead, Bear J          10 EST-MD                 36.96      36.92 B      
 21 Peoples, Asher R           9 GBSA-MD                38.02      37.68 B      
 21 Sumpter, Ethan J           9 BCSC-MD                36.14      37.68 B      
 23 Bickell, Miles J          10 GBSA-MD                49.08      38.03 B      
 24 Kikanzira, Declan N       10 CAA-MD                 40.45      38.54        
 25 Schaefer, Franklin R      10 EST-MD                 35.82      38.71        
 26 Asekun, Ayobami J         10 GBSA-MD                41.33      38.83        
 27 Mabry, Carter A           10 GBSA-MD                42.84      40.88        
 28 Spranza, Benjamin E       10 GBSA-MD                49.88      41.37        
 29 Stevens, Lucas J           9 GBSA-MD                41.94      42.58        
 30 Gainey, Aiden B           10 GBSA-MD                43.29      45.15        
 31 Sapunar, Daniel R          9 GBSA-MD                49.64      47.12        
 32 Bickell, Calvin S          8 GBSA-MD              1:02.54      47.22        
 33 Brodsky, Jake A            9 GBSA-MD              1:03.76      48.07        
 34 Bruce, Ethan L             9 GBSA-MD                59.78      48.45        
 35 Agnihothram, Arjun S       8 GBSA-MD              1:05.72    1:11.76        
 36 Gill, Neev                 9 GBSA-MD              1:03.58    1:31.51        
 
Event 73  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          28.19  MD-S MD 2019 State Cut
          33.79  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sumpter, Emerson A        11 BCSC-MD                27.58      28.05 MD-S   
  2 Stover, Madison K         12 EST-MD                 28.72      28.16 MD-S   
  3 Handwerger, Jenna E       12 EST-MD                 29.24      28.38 B      
  4 Zentz, Casey E            12 CCY-MD                 26.89      28.48 B      
  5 Svejda, Josie M           12 EST-MD                 28.87      28.75 B      
  6 Sites, Madison J          12 EST-MD                 28.63      29.27 B      
  7 Cason, Ameenah B          12 BCSC-MD                28.79      29.42 B      
  8 Jones, Emily B            11 CAA-MD                 30.19      29.67 B      
  9 O'Brien, Makenzie M       12 EST-MD                 29.46      29.83 B      
 10 Alter, Kaitlyn H          12 GBSA-MD                30.12      29.94 B      
 11 Pohlhaus, Ayla B          11 EST-MD                 29.23      29.97 B      
 12 Shipley, Alina M          12 CCY-MD                 30.00      30.29 B      
 13 Yuan, Jerica J            11 EST-MD                 30.66      30.40 B      
 14 Nicholas, Lilly A         11 EST-MD                 29.77      30.57 B      
 15 Klaus, Leah M             12 EST-MD                 30.19      31.09 B      
 16 Mackey, Ally C            12 EST-MD                 31.43      31.15 B      
 16 Kim, Julian Y             12 HOCO-MD                32.36      31.15 B      
 18 Jackson, Kaitlyn J        11 GBSA-MD                32.33      31.18 B      
 19 Pokharel, Suvali          12 EST-MD                 32.24      31.31 B      
 20 Wollenweber, Livi B       12 EST-MD                 31.01      31.44 B      
 21 Spence, Danielle C        11 GBSA-MD                30.42      31.53 B      
 22 Blaha, Krysta E           11 EST-MD                 32.94      31.94 B      
 23 Mo, Katina                12 EST-MD                 31.45      32.06 B      
 24 Boarman, Ann M            12 EST-MD                 32.10      32.23 B      
 25 Smith, Karsen P           12 EST-MD                 31.70      32.24 B      
 26 Perigo, Kiera M           11 EST-MD                 33.62      32.30 B      
 26 Tennakoon, Samadhi        11 UN-MD                  31.67      32.30 B      
 28 Belyansky, Sasha          11 EST-MD                 33.06      32.43 B      
 29 Song, Nayeon              11 UN-MD                  32.19      32.55 B      
 30 Cai, Jessie X             12 EST-MD                 32.48      32.85 B      
 31 Sun, Sofie                11 EST-MD                 33.28      32.90 B      
 32 Kirk, Monica C            12 HOCO-MD                33.75      32.91 B      
 33 Mester, Tess A            11 EST-MD                 33.56      32.99 B      
 34 Zhang, Joy H              12 HOCO-MD                33.12      33.04 B      
 35 Speaks, Madison R         12 CAA-MD                 32.74      33.08 B      
 36 Hankins, Camryn L         11 EST-MD                 32.83      33.21 B      
 37 McGillivray-Stubbs, Mare  11 GBSA-MD                38.25      33.56 B      
 38 Montenegro, Kelaya        11 EST-MD                 34.02      33.66 B      
 39 Virmani, Lauren A         11 CAA-MD                 34.86      33.70 B      
 40 Grant, Grace E            12 HOCO-MD                32.71      33.75 B      
 41 Reese, Izzy D             12 EST-MD                 32.48      33.84        
 42 Reese, Ella D             12 EST-MD                 33.54      33.91        
 43 Burstein, Addison B       12 GBSA-MD                37.11      34.67        
 44 Swann, Kacie C            12 GBSA-MD                34.55      34.80        
 45 Nganga, Chebet W          12 GBSA-MD                37.10      36.73        
 46 Muirhead, Hannah A        11 GBSA-MD                39.00      42.15        
 47 Bruce, Elizabeth L        12 GBSA-MD                49.53      43.98        
 
Event 74  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.79  MD-S MD 2019 State Cut
          32.59  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Brendan M          12 CCY-MD                 25.52      25.09 MD-S   
  2 Din, Daryn K              12 EST-MD                 25.67      25.67 MD-S   
  3 Wright, Lucas J           12 GBSA-MD                27.54      27.13 MD-S   
  4 Skidmore, Holden D        12 EST-MD                 28.68      27.38 MD-S   
  5 Griffin, Malachi G        12 GBSA-MD                27.60      27.77 MD-S   
  6 Von Wachter, Caleb G      11 UN-MD                  28.65      29.04 B      
  7 Land, Dylan M             12 BCSC-MD                29.78      29.27 B      
  8 Davies, Ethan S           11 EST-MD                 28.71      29.30 B      
  9 Brooks, Carter R          12 GBSA-MD                29.67      29.51 B      
 10 Smith, Cole W             12 EST-MD                 29.19      29.53 B      
 11 Meier, CJ J               12 EST-MD                 30.18      29.71 B      
 12 Shi, Luke A               12 CAA-MD                 34.43      29.98 B      
 13 Aguirre, Nicolas G        12 NAAC-MD                31.13      30.02 B      
 14 Nettles, Jai E            11 EST-MD                 30.73      30.63 B      
 15 Williams, Carter T        11 NAAC-MD                31.13      30.69 B      
 16 Cui, Nick                 12 EST-MD                 30.22      30.73 B      
 17 Farah, Matthew J          11 GBSA-MD                31.45      31.23 B      
 18 McConaghy, Joe M          12 CAA-MD                 32.04      31.50 B      
 19 Reed, Bennett C           11 GBSA-MD                37.25      31.96 B      
 20 Alexis, Kaleb S           11 EST-MD                 30.04      32.03 B      
 21 Keller, Liam P            12 GBSA-MD                34.84      32.31 B      
 22 Ko, Martin                12 EST-MD                 31.80      32.57 B      
 23 LeBoeuf, Thomas J         12 GBSA-MD                34.75      33.24        
 24 Lander, Ian T             12 GBSA-MD                34.02      33.29        
 25 Spranza, Asher W          11 GBSA-MD                38.61      33.35        
 26 Keiner, Andrew D          12 EST-MD                 32.36      33.79        
 27 Noggle, Grant A           11 GBSA-MD                55.62      40.30        
 28 Witenstein, Serge R       11 GBSA-MD                42.53      40.39        
 
Event 75  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          36.09  MD-S MD 2019 State Cut
          47.39  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Svejda, Olivia N          10 EST-MD                 34.70      34.67 MD-S   
  2 Brissett, Gabrielle S     10 EST-MD                 36.77      34.71 MD-S   
  3 DeGross, Carrington M     10 BCSC-MD                35.13      35.61 MD-S   
  4 Zhang, Lily H             10 HOCO-MD                38.65      36.55 B      
  5 Chesnokov, Sasha           9 EST-MD                 37.76      39.37 B      
  6 Saxton, Noelle E          10 GBSA-MD                38.48      40.91 B      
  7 Bleacher, Lillie J        10 NAAC-MD                46.95      42.30 B      
  8 Kim, Jordan J              9 HOCO-MD                41.88      42.71 B      
  9 Montenegro, Isabel         9 EST-MD                 43.30      42.74 B      
 10 Klezer, Olivia R          10 CCY-MD                 42.13      43.83 B      
 11 Blaha, Sienna K            9 EST-MD                 43.29      45.55 B      
 12 Orange, Julianna S        10 GBSA-MD              1:03.41      47.59        
 13 Davies, Teagan B           9 GBSA-MD              1:00.24      48.55        
 14 Singleton, Alexa R        10 EST-MD                 46.34      50.32        
 15 Ritter, Colleen E         10 GBSA-MD                53.09      51.10        
 16 Martini, Charlie Grace M   9 GBSA-MD                54.72      55.07        
 17 Faul, Charlotte M          9 CAA-MD                 53.38      55.21        
 18 Lesinski, Anna E          10 GBSA-MD                55.76      55.23        
 19 Schappelle, Norah E        9 GBSA-MD                58.23      58.52        
 20 Shaw, Amelia M             9 GBSA-MD              1:05.79    1:03.20        
 -- Wilson, Braelynn G         7 GBSA-MD              1:20.37         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 76  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          37.09  MD-S MD 2019 State Cut
          45.69  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Din, Dillon K             10 EST-MD                 33.42      32.89 MD-S   
  2 Poirier, Riley M          10 EST-MD                 34.36      34.16 MD-S   
  3 Meier, Zac C              10 EST-MD                 34.59      34.33 MD-S   
  4 Cabbagestalk Jr., Travon  10 BCSC-MD                37.98      36.41 MD-S   
  5 Keiner, Samuel J          10 EST-MD                 37.22      36.67 MD-S   
  6 Henderson, Aubrey T       10 GBSA-MD                36.82      37.12 B      
  7 Cornwell, Luke J          10 GBSA-MD                49.80      38.20 B      
  8 Bankard, Jackson D         9 CCY-MD                 37.57      38.46 B      
  9 Spencer, Aidan R           9 EST-MD                 40.92      39.82 B      
 10 Will, Charlie E           10 EST-MD                 39.68      40.92 B      
 11 Marwaha, Rajan B           9 EST-MD                 41.59      41.07 B      
 12 Smith, Austin W            9 BCSC-MD                39.05      41.75 B      
 13 Yu, Christopher B         10 CAA-MD                 43.40      42.26 B      
 14 Seligman, Micah C         10 EST-MD                 40.45      43.16 B      
 15 Abiy, Nolawi A             9 CAA-MD                 47.08      46.05        
 16 Schaefer, Franklin R      10 EST-MD                 43.19      46.29        
 17 Farah, Luke J              9 GBSA-MD                53.75      49.79        
 18 Winstead, Bear J          10 EST-MD                 51.31      52.97        
 19 Spranza, Benjamin E       10 GBSA-MD                55.64    1:00.76        
 20 Sapunar, Daniel R          9 GBSA-MD              1:17.48    1:06.33        
 21 McGillivray-Stubbs, Call   9 GBSA-MD              1:12.76    1:10.94        
 -- Agnihothram, Arjun S       8 GBSA-MD              1:25.44         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kukadia, Arkin R          10 GBSA-MD              1:27.25         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 77  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.09  MD-S MD 2019 State Cut
          36.69  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stover, Madison K         12 EST-MD                 29.55      29.47 MD-S   
  2 Svejda, Josie M           12 EST-MD                 29.08      29.82 MD-S   
  3 Zentz, Casey E            12 CCY-MD                 29.58      30.17 MD-S   
  4 Sumpter, Emerson A        11 BCSC-MD                30.77      30.86 MD-S   
  5 Cason, Ameenah B          12 BCSC-MD                31.96      31.18 B      
  6 Matanoski, Gennie A       12 EST-MD                 31.03      31.67 B      
  7 Sites, Madison J          12 EST-MD                 31.38      31.84 B      
  8 Jones, Emily B            11 CAA-MD                 34.21      32.30 B      
  9 Stover, Mina K            12 EST-MD                 33.43      33.40 B      
 10 Alter, Kaitlyn H          12 GBSA-MD                35.02      33.98 B      
 11 Blaha, Krysta E           11 EST-MD                 34.02      34.23 B      
 12 Nicholas, Lilly A         11 EST-MD                 34.24      35.01 B      
 13 Tennakoon, Samadhi        11 UN-MD                  36.34      36.58 B      
 14 Song, Nayeon              11 UN-MD                  40.58      37.22        
 15 Virmani, Marella A        11 CAA-MD                 39.49      37.49        
 16 Smith, Karsen P           12 EST-MD                 36.93      38.10        
 17 Swann, Kacie C            12 GBSA-MD                39.45      38.97        
 18 Spence, Danielle C        11 GBSA-MD                36.57      39.91        
 19 Jackson, Kaitlyn J        11 GBSA-MD                43.85      40.04        
 20 Burstein, Addison B       12 GBSA-MD                43.86      41.88        
 21 Bickell, Malia L          12 GBSA-MD                52.31      42.29        
 22 McGillivray-Stubbs, Mare  11 GBSA-MD                44.59      44.21        
 23 Muirhead, Hannah A        11 GBSA-MD                53.96      50.73        
 
Event 78  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.29  MD-S MD 2019 State Cut
          37.09  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Matthew J            11 EST-MD                 28.25      27.26 MD-S   
  2 Moran, Brendan M          12 CCY-MD                 28.58      27.33 MD-S   
  3 Mislow, Jack F            12 EST-MD                 29.12      28.98 MD-S   
  4 Din, Daryn K              12 EST-MD                 30.03      30.37 MD-S   
  5 Griffin, Malachi G        12 GBSA-MD                31.30      30.97 MD-S   
  6 Wright, Lucas J           12 GBSA-MD                31.40      31.01 MD-S   
  7 Skidmore, Holden D        12 EST-MD                 31.06      31.15 MD-S   
  8 Davies, Ethan S           11 EST-MD                 31.42      31.35 B      
  9 Meier, CJ J               12 EST-MD                 33.10      31.87 B      
 10 Kim, Aiden Y              11 CAA-MD                 43.36      34.22 B      
 11 Brooks, Carter R          12 GBSA-MD                33.70      34.47 B      
 12 Aguirre, Nicolas G        12 NAAC-MD                37.82      35.15 B      
 13 Farah, Matthew J          11 GBSA-MD                36.79      35.31 B      
 14 Nettles, Jai E            11 EST-MD                 35.50      35.44 B      
 15 Land, Dylan M             12 BCSC-MD                38.18      35.52 B      
 16 Singleton, Aron G         12 EST-MD                 34.98      35.81 B      
 17 Williams, Carter T        11 NAAC-MD                36.08      36.59 B      
 18 Ko, Martin                12 EST-MD                 37.47      37.01 B      
 19 Berrios, Kaito V          11 EST-MD                 36.83      37.57        
 20 LeBoeuf, Thomas J         12 GBSA-MD                38.91      38.95        
 21 Alexis, Kaleb S           11 EST-MD                 39.32      39.36        
 22 Reed, Bennett C           11 GBSA-MD                40.04      40.14        
 23 Lander, Ian T             12 GBSA-MD                43.36      42.55        
 24 Keller, Liam P            12 GBSA-MD                46.50      42.75        
 25 Gill, Nirav               12 GBSA-MD                50.97      52.21        
 
Event 79  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:33.39  MD-S MD 2019 State Cut
        1:58.09  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Lily H             10 HOCO-MD              1:27.94    1:26.35 MD-S   
  2 DeGross, Carrington M     10 BCSC-MD              1:36.36    1:31.21 MD-S   
  3 Kim, Jordan J              9 HOCO-MD              1:47.16    1:34.23 B      
  4 Ekanayake, Nihara T       10 EST-MD               1:37.36    1:36.19 B      
  5 Birdsall, Claire G        10 EST-MD               1:45.47    1:44.14 B      
  6 Niles, Riley L             9 EST-MD               1:43.06    1:46.04 B      
  7 Bartolini, Gabby M         9 GBSA-MD              2:16.31    1:50.82 B      
  8 Piche, Paige E             9 CAA-MD               2:04.79    1:51.45 B      
  9 Davies, Teagan B           9 GBSA-MD              1:58.09    1:59.49        
 10 Lenoir, Caitlin A          9 GBSA-MD              2:19.67    2:06.45        
 11 Shaw, Amelia M             9 GBSA-MD              2:17.66    2:20.44        
 12 Decker, Amelia             8 GBSA-MD              3:15.48    2:25.48        
 -- Svejda, Olivia N          10 EST-MD               1:37.71         DQ        
      Two strokes under water
 -- Decker, Isabella           8 GBSA-MD              3:11.68         DQ        
      Scissors kick
 
Event 80  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:33.39  MD-S MD 2019 State Cut
        1:53.59  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meier, Zac C              10 EST-MD               1:26.73    1:30.86 MD-S   
  2 Cason, Musaa B            10 BCSC-MD              1:35.28    1:34.25 B      
  3 Cabbagestalk Jr., Travon  10 BCSC-MD              1:37.41    1:37.04 B      
  4 Abiy, Nolawi A             9 CAA-MD               1:40.25    1:37.51 B      
  5 Smith, Austin W            9 BCSC-MD              1:38.68    1:37.71 B      
  6 Kikanzira, Declan N       10 CAA-MD               1:43.02    1:38.07 B      
  7 Sumpter, Ethan J           9 BCSC-MD              1:50.04    1:40.13 B      
  8 Mabry, John W             10 GBSA-MD              2:06.57    1:57.14        
  9 Bruce, Ethan L             9 GBSA-MD              3:38.22    2:22.57        
 -- Bickell, Miles J          10 GBSA-MD              2:35.12         DQ        
      Non-simultaneous touch
 
Event 81  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:19.99  MD-S MD 2019 State Cut
        1:34.39  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stover, Madison K         12 EST-MD               1:19.01    1:18.06 MD-S   
  2 Handwerger, Jenna E       12 EST-MD               1:22.81    1:20.05 B      
  3 Sumpter, Emerson A        11 BCSC-MD              1:20.01    1:21.15 B      
  4 Shipley, Alina M          12 CCY-MD               1:21.60    1:21.31 B      
  5 Mackey, Ally C            12 EST-MD               1:25.30    1:23.77 B      
  6 Cason, Ameenah B          12 BCSC-MD              1:21.10    1:24.40 B      
  7 Stover, Mina K            12 EST-MD               1:25.44    1:24.92 B      
  8 Blaha, Krysta E           11 EST-MD               1:22.25    1:25.05 B      
  9 Kirk, Monica C            12 HOCO-MD              1:29.38    1:25.21 B      
 10 Pohlhaus, Ayla B          11 EST-MD               1:26.92    1:26.35 B      
 11 Zhang, Joy H              12 HOCO-MD              1:26.83    1:26.46 B      
 12 Demmin, Emma U            11 EST-MD               1:30.77    1:26.51 B      
 13 Yuan, Jerica J            11 EST-MD               1:29.12    1:26.83 B      
 14 Pokharel, Suvali          12 EST-MD               1:25.03    1:26.88 B      
 15 Kim, Julian Y             12 HOCO-MD              1:29.96    1:30.06 B      
 16 Virmani, Lauren A         11 CAA-MD               1:34.40    1:30.37 B      
 17 Matanoski, Gennie A       12 EST-MD               1:26.91    1:30.52 B      
 18 Smith, Karsen P           12 EST-MD               1:30.11    1:31.51 B      
 19 Marwaha, Sonia            11 EST-MD               1:33.33    1:31.77 B      
 20 Boarman, Ann M            12 EST-MD               1:33.01    1:31.90 B      
 21 Montenegro, Kelaya        11 EST-MD               1:30.80    1:32.33 B      
 22 Grant, Grace E            12 HOCO-MD              1:34.18    1:32.34 B      
 23 Harriman, Taylor K        12 GBSA-MD              1:44.34    1:33.03 B      
 24 Nganga, Chebet W          12 GBSA-MD              1:40.42    1:33.23 B      
 25 Virmani, Marella A        11 CAA-MD               1:37.01    1:35.49        
 26 Hankins, Camryn L         11 EST-MD               1:32.49    1:36.01        
 27 Cai, Jessie X             12 EST-MD               1:28.71    1:36.43        
 28 Speaks, Madison R         12 CAA-MD               1:32.74    1:36.50        
 29 Bickell, Malia L          12 GBSA-MD              2:14.69    1:37.50        
 30 Spence, Danielle C        11 GBSA-MD              1:44.49    1:41.15        
 31 McGillivray-Stubbs, Mare  11 GBSA-MD              1:38.84    1:44.16        
 32 Reese, Izzy D             12 EST-MD               1:37.60    1:44.33        
 33 Bruce, Elizabeth L        12 GBSA-MD              2:44.51    1:51.47        
 
Event 82  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:20.59  MD-S MD 2019 State Cut
        1:32.49  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Matthew J            11 EST-MD               1:13.09    1:11.44 MD-S   
  2 Din, Daryn K              12 EST-MD               1:18.57    1:17.98 MD-S   
  3 Mislow, Jack F            12 EST-MD               1:26.15    1:19.15 MD-S   
  4 Shi, Luke A               12 CAA-MD               1:28.26    1:21.40 B      
  5 Meier, CJ J               12 EST-MD               1:26.34    1:21.53 B      
  6 Von Wachter, Caleb G      11 UN-MD                1:22.60    1:24.34 B      
  7 Cui, Nick                 12 EST-MD               1:25.56    1:24.99 B      
  8 Smith, Cole W             12 EST-MD               1:22.68    1:25.53 B      
  9 Kim, Aiden Y              11 CAA-MD               1:29.07    1:28.00 B      
 10 Land, Dylan M             12 BCSC-MD              1:32.75    1:28.45 B      
 11 Ko, Martin                12 EST-MD               1:30.57    1:29.02 B      
 12 Singleton, Aron G         12 EST-MD               1:30.92    1:29.97 B      
 13 Aguirre, Nicolas G        12 NAAC-MD              1:35.71    1:30.63 B      
 14 Reed, Bennett C           11 GBSA-MD              1:37.35    1:36.02        
 15 LeBoeuf, Thomas J         12 GBSA-MD              2:05.94    1:45.62        
 16 Stevens, Jacob D          11 GBSA-MD              2:06.74    1:52.91        
 
Event 83  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:10.89  MD-S MD 2019 State Cut
        1:29.59  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeGross, Carrington M     10 BCSC-MD              1:07.95    1:07.93 MD-S   
  2 Brissett, Gabrielle S     10 EST-MD               1:10.87    1:10.06 MD-S   
  3 Svejda, Olivia N          10 EST-MD               1:13.29    1:12.16 B      
  4 Zhang, Lily H             10 HOCO-MD              1:14.09    1:14.22 B      
  5 Hammer, Jacqueline or J   10 EST-MD               1:17.65    1:16.92 B      
  6 Ekanayake, Nihara T       10 EST-MD               1:20.84    1:18.39 B      
  7 Chesnokov, Sasha           9 EST-MD               1:16.37    1:18.49 B      
  8 Bleacher, Lillie J        10 NAAC-MD              1:25.67    1:20.10 B      
  9 Birdsall, Claire G        10 EST-MD               1:25.95    1:20.27 B      
 10 ThapaMagar, Divinee       10 EST-MD               1:19.59    1:20.56 B      
 11 Faul, Evelyn J             9 CAA-MD               1:23.12    1:22.02 B      
 12 Niles, Riley L             9 EST-MD               1:19.67    1:22.13 B      
 13 Kim, Jordan J              9 HOCO-MD              1:25.14    1:22.83 B      
 14 Willey, Rhiannan R        10 GMAC-MD              1:25.21    1:23.26 B      
 15 Klezer, Olivia R          10 CCY-MD               1:19.64    1:23.35 B      
 16 Montenegro, Isabel         9 EST-MD               1:23.30    1:25.57 B      
 17 Orange, Julianna S        10 GBSA-MD              2:05.42    1:26.35 B      
 18 Davies, Teagan B           9 GBSA-MD              1:28.77    1:29.16 B      
 19 Singleton, Alexa R        10 EST-MD               1:28.17    1:30.12        
 20 Bartolini, Gabby M         9 GBSA-MD              1:32.54    1:30.22        
 21 Martini, Charlie Grace M   9 GBSA-MD              1:25.62    1:30.29        
 22 Riley, Sanai Z             9 CAA-MD               1:39.83    1:30.39        
 23 Piche, Paige E             9 CAA-MD               1:29.41    1:30.90        
 24 Decker, Isabella           8 GBSA-MD              1:54.81    1:39.15        
 25 Decker, Amelia             8 GBSA-MD              1:57.22    1:39.57        
 26 Schappelle, Norah E        9 GBSA-MD              1:50.70    1:48.88        
 27 Shaw, Amelia M             9 GBSA-MD              2:00.20    1:57.99        
 
Event 84  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:10.69  MD-S MD 2019 State Cut
        1:27.79  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cason, Musaa B            10 BCSC-MD              1:09.88    1:08.07 MD-S   
  2 Keiner, Samuel J          10 EST-MD               1:12.92    1:09.04 MD-S   
  3 Cabbagestalk Jr., Travon  10 BCSC-MD              1:14.59    1:12.96 B      
  4 Hendrickson, Matthew E    10 EST-MD               1:15.32    1:14.90 B      
  5 Bankard, Jackson D         9 CCY-MD               1:17.53    1:15.69 B      
  6 Smith, Austin W            9 BCSC-MD              1:18.92    1:15.93 B      
  7 Yu, Christopher B         10 CAA-MD               1:18.24    1:16.60 B      
  8 Henderson, Aubrey T       10 GBSA-MD              1:16.27    1:17.05 B      
  9 Spencer, Aidan R           9 EST-MD               1:19.28    1:17.84 B      
 10 Land, Ethan D              9 BCSC-MD              1:30.73    1:20.05 B      
 11 Crisler, Logan T          10 EST-MD               1:25.32    1:20.42 B      
 12 Marwaha, Rajan B           9 EST-MD               1:26.89    1:21.68 B      
 13 Oster, Maksymilian I      10 EST-MD               1:23.28    1:22.38 B      
 14 Will, Charlie E           10 EST-MD               1:23.20    1:22.99 B      
 15 Abiy, Nolawi A             9 CAA-MD               1:32.87    1:23.36 B      
 16 Mabry, John W             10 GBSA-MD              1:29.73    1:24.44 B      
 17 Sumpter, Ethan J           9 BCSC-MD              1:22.73    1:26.54 B      
 18 Peoples, Asher R           9 GBSA-MD              1:25.34    1:27.32 B      
 19 Farah, Luke J              9 GBSA-MD              1:33.60    1:30.64        
 20 Schaefer, Franklin R      10 EST-MD               1:26.29    1:31.66        
 21 Stevens, Lucas J           9 GBSA-MD              1:33.43    1:33.27        
 22 Brodsky, Jake A            9 GBSA-MD              2:20.52    1:33.31        
 23 Winstead, Bear J          10 EST-MD               1:28.92    1:34.50        
 24 Bickell, Miles J          10 GBSA-MD              2:02.57    1:34.56        
 25 Spranza, Benjamin E       10 GBSA-MD              2:04.11    1:36.80        
 26 Gainey, Aiden B           10 GBSA-MD              1:42.51    1:42.65        
 27 Sapunar, Daniel R          9 GBSA-MD              1:58.36    1:45.78        
 28 McGillivray-Stubbs, Call   9 GBSA-MD              1:56.14    1:59.07        
 29 Bruce, Ethan L             9 GBSA-MD              2:33.70    2:07.29        
 30 Saxton, Kellen M           8 GBSA-MD              2:18.65    2:08.37        
 
Event 85  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:01.19  MD-S MD 2019 State Cut
        1:13.59  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zentz, Casey E            12 CCY-MD                 59.62    1:00.92 MD-S   
  2 Handwerger, Jenna E       12 EST-MD               1:02.42    1:01.99 B      
  3 Svejda, Josie M           12 EST-MD               1:04.19    1:02.07 B      
  4 Cason, Ameenah B          12 BCSC-MD              1:02.87    1:03.52 B      
  5 Sites, Madison J          12 EST-MD               1:03.14    1:03.70 B      
  6 O'Brien, Makenzie M       12 EST-MD               1:04.91    1:04.09 B      
  7 Sumpter, Emerson A        11 BCSC-MD              1:03.41    1:04.35 B      
  8 Jones, Emily B            11 CAA-MD               1:10.89    1:05.48 B      
  9 Yuan, Jerica J            11 EST-MD               1:05.35    1:05.51 B      
 10 Demmin, Emma U            11 EST-MD               1:07.89    1:05.69 B      
 11 Matanoski, Gennie A       12 EST-MD               1:06.04    1:06.80 B      
 12 Shipley, Alina M          12 CCY-MD               1:07.55    1:06.86 B      
 13 Pohlhaus, Ayla B          11 EST-MD               1:06.38    1:06.96 B      
 14 Klaus, Leah M             12 EST-MD               1:05.26    1:07.71 B      
 15 Wollenweber, Livi B       12 EST-MD               1:06.57    1:07.92 B      
 16 Nicholas, Lilly A         11 EST-MD               1:07.26    1:07.98 B      
 17 Stover, Mina K            12 EST-MD               1:05.87    1:08.49 B      
 18 Mackey, Ally C            12 EST-MD               1:05.29    1:08.70 B      
 19 Alter, Kaitlyn H          12 GBSA-MD              1:08.77    1:08.88 B      
 20 Pokharel, Suvali          12 EST-MD               1:08.40    1:09.83 B      
 21 Mo, Katina                12 EST-MD               1:11.18    1:10.11 B      
 22 Tennakoon, Samadhi        11 UN-MD                1:09.60    1:10.57 B      
 23 Boarman, Ann M            12 EST-MD               1:08.26    1:11.07 B      
 24 Smith, Karsen P           12 EST-MD               1:11.23    1:11.37 B      
 25 Grant, Grace E            12 HOCO-MD              1:12.81    1:11.61 B      
 26 Jackson, Kaitlyn J        11 GBSA-MD              1:18.58    1:11.99 B      
 27 Mester, Tess A            11 EST-MD               1:13.50    1:12.61 B      
 28 Virmani, Lauren A         11 CAA-MD               1:15.61    1:13.51 B      
 29 Reese, Izzy D             12 EST-MD               1:14.39    1:13.63        
 30 Speaks, Madison R         12 CAA-MD               1:14.19    1:13.71        
 31 Cai, Jessie X             12 EST-MD               1:12.33    1:14.47        
 32 Montenegro, Kelaya        11 EST-MD               1:12.38    1:15.08        
 33 Sun, Sofie                11 EST-MD               1:13.90    1:15.35        
 34 Swann, Kacie C            12 GBSA-MD              1:19.01    1:22.11        
 35 McGillivray-Stubbs, Mare  11 GBSA-MD              1:16.14    1:22.21        
 36 Nganga, Chebet W          12 GBSA-MD              1:30.82    1:23.62        
 37 Bickell, Malia L          12 GBSA-MD              1:41.76    1:24.43        
 38 Burstein, Addison B       12 GBSA-MD              1:27.03    1:24.66        
 39 Bruce, Elizabeth L        12 GBSA-MD              2:02.79    1:42.10        
 
Event 86  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:01.09  MD-S MD 2019 State Cut
        1:10.99  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Brendan M          12 CCY-MD                 55.28      54.41 MD-S   
  2 Liu, Matthew J            11 EST-MD                 55.82      54.61 MD-S   
  3 Mislow, Jack F            12 EST-MD                 59.06    1:00.15 MD-S   
  4 Skidmore, Holden D        12 EST-MD               1:00.51    1:01.94 B      
  5 Wright, Lucas J           12 GBSA-MD              1:11.76    1:02.52 B      
  6 Von Wachter, Caleb G      11 UN-MD                1:00.26    1:02.83 B      
  7 Davies, Ethan S           11 EST-MD               1:02.51    1:03.02 B      
  8 Griffin, Malachi G        12 GBSA-MD              1:05.00    1:03.48 B      
  9 Land, Dylan M             12 BCSC-MD              1:07.04    1:04.74 B      
 10 Smith, Cole W             12 EST-MD               1:05.08    1:05.82 B      
 11 Cui, Nick                 12 EST-MD               1:05.74    1:06.32 B      
 12 Singleton, Aron G         12 EST-MD               1:08.16    1:06.34 B      
 13 Williams, Carter T        11 NAAC-MD              1:09.10    1:06.83 B      
 14 Shi, Luke A               12 CAA-MD               1:09.99    1:07.10 B      
 15 Aguirre, Nicolas G        12 NAAC-MD              1:12.09    1:09.03 B      
 16 Nettles, Jai E            11 EST-MD               1:10.61    1:09.44 B      
 17 Kim, Aiden Y              11 CAA-MD               1:15.21    1:09.69 B      
 18 Brooks, Carter R          12 GBSA-MD              1:07.92    1:10.17 B      
 19 Reed, Bennett C           11 GBSA-MD              1:15.48    1:13.18        
 20 Alexis, Kaleb S           11 EST-MD               1:12.75    1:13.20        
 21 LeBoeuf, Thomas J         12 GBSA-MD              1:17.05    1:14.08        
 22 Spranza, Asher W          11 GBSA-MD              1:44.89    1:17.39        
 23 Farah, Matthew J          11 GBSA-MD              1:16.03    1:18.10        
 24 Keller, Liam P            12 GBSA-MD              1:26.23    1:21.31        
 25 Stevens, Jacob D          11 GBSA-MD              1:23.48    1:22.58        
 26 Varsalone, Mason A        12 GBSA-MD              1:26.80    1:27.13        
 27 Gill, Nirav               12 GBSA-MD              1:33.09    1:34.93        
 
Event 87  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        2:29.39  MD-S MD 2019 State Cut
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'A'             3:00.94    3:02.24        
     1) Saxton, Noelle E 10             2) Bartolini, Gabby M 9           
     3) Ritter, Colleen E 10            4) Davies, Teagan B 9             
  2 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'B'             3:36.17    3:35.91        
     1) Wilson, Braelynn G 7            2) Shaw, Amelia M 9               
     3) Martini, Charlie Grace M 9      4) Madairy, Piper R 8             
 
Event 90  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        2:11.09  MD-S MD 2019 State Cut
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD  'A'             2:34.17    2:28.63        
     1) LeBoeuf, Thomas J 12            2) Farah, Matthew J 11            
     3) Wright, Lucas J 12              4) Lander, Ian T 12               
 
Event 95  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:17.49  MD-S MD 2019 State Cut
        2:47.29  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwald, Emily P        14 GBSA-MD              2:15.18    2:18.18 B      
  2 Chao, Abigail             14 EST-MD               2:20.65    2:21.79 B      
  3 Lin, Constance Y          13 EST-MD               2:25.93    2:23.28 B      
  4 Romberger, Brielle N      13 GBSA-MD              2:30.73    2:24.42 B      
  5 Devins, Nina M            14 GBSA-MD              2:36.29    2:25.24 B      
  6 Gude, Lila M              14 EST-MD               2:23.50    2:25.27 B      
  7 Rippeon, Genevieve N      13 EST-MD               2:26.03    2:27.32 B      
  8 Carver, Olivia C          13 EST-MD               2:21.29    2:27.61 B      
  9 Hawkins, Jillian E        13 EST-MD               2:28.71    2:28.44 B      
 10 Klaus, Bridget E          14 EST-MD               2:29.41    2:28.66 B      
 11 Bonds, Gabby N            14 GMAC-MD              2:24.31    2:29.77 B      
 12 Ekanayake, Anika R        14 EST-MD               2:25.89    2:30.60 B      
 13 Cowley, Jenna S           13 EST-MD               2:25.45    2:31.39 B      
 14 Willey, Addison R         13 GMAC-MD              2:28.07    2:31.75 B      
 15 Fisher, Casey L           14 EST-MD               2:30.42    2:32.40 B      
 16 Kinnear, Emily L          14 EST-MD               2:25.55    2:32.67 B      
 17 Rotunda, Sarah L          14 GBSA-MD              2:33.48    2:34.97 B      
 18 Burke, Mackenzie N        13 CCY-MD               2:42.85    2:35.08 B      
 19 Lengel, Caroline A        14 CAA-MD               2:33.54    2:35.25 B      
 20 Farah, Nour J             14 GBSA-MD              2:29.74    2:35.45 B      
 21 Rinker, Adrienne G        13 EST-MD               2:38.64    2:35.62 B      
 22 Huber, Caroline A         13 GBSA-MD              2:59.07    2:37.14 B      
 23 Birdsall, Caroline R      13 EST-MD               2:37.74    2:37.43 B      
 24 Hansen, Julia W           14 CCY-MD               2:38.72    2:38.48 B      
 25 Shoemaker, Camille C      13 EST-MD               2:34.55    2:38.90 B      
 26 Arciaga, Sierra L         14 GBSA-MD              2:35.58    2:40.08 B      
 27 Hilotii, Maria A          14 CAA-MD               2:44.02    2:41.76 B      
 28 Centers, Isabel A         14 CAA-MD               2:41.03    2:44.51 B      
 29 Kim, Allison G            14 EST-MD               2:43.91    2:45.93 B      
 
Event 96  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:13.49  MD-S MD 2019 State Cut
        2:37.09  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masiello, John G          14 GMAC-MD              2:05.05    2:03.10 MD-S   
  2 Liang, Kai H              13 EST-MD               2:17.25    2:12.54 MD-S   
  3 Norris, Bradin J          13 EST-MD               2:17.79    2:13.58 B      
  4 Emore, Braeden C          14 CCY-MD               2:16.00    2:14.81 B      
  5 Phillips, Zach S          14 EST-MD               2:16.82    2:18.67 B      
  6 Speace, Hayden H          13 EST-MD               2:20.74    2:19.34 B      
  7 Cason, Ibraheem B         14 BCSC-MD              2:20.69    2:19.53 B      
  8 Riley, Chris M            13 GBSA-MD              2:21.95    2:23.70 B      
  9 O'Donnell, Matthew B      13 EST-MD               2:25.34    2:24.35 B      
 10 Richter, Brandon R        13 EST-MD               2:29.08    2:26.13 B      
 11 Von Wachter, Noah G       13 EST-MD               2:29.11    2:26.39 B      
 12 Kay, Tyler O              13 EST-MD               2:29.09    2:26.90 B      
 13 Ray, Chris M              14 EST-MD               2:36.74    2:27.21 B      
 14 Sloan, Logan M            13 EST-MD               2:33.71    2:35.29 B      
 15 Hornor, Ty T              14 GBSA-MD              2:46.81    2:38.73        
 16 Schappelle, David S       13 GBSA-MD              2:47.51    2:44.58        
 17 Martini, Jack M           13 GBSA-MD              2:56.88    3:02.16        
 -- Gurri, Nicco J            13 GBSA-MD              2:05.35         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Kong, Matthew             13 EST-MD               2:24.69         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Li, Ryan                  13 EST-MD               2:16.74         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 97  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:17.39  MD-S MD 2019 State Cut
        2:44.09  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arciaga, Savannah J       15 GBSA-MD              2:15.53    2:15.93 MD-S   
  2 Nettles, Brionn K         15 EST-MD               2:17.20    2:21.30 B      
  2 Sanders, Katherine G      12 GBSA-MD              2:27.22    2:21.30 B      
  4 Cucchiaro, Lexi M         16 GBSA-MD              2:17.87    2:21.73 B      
  5 Farkas, Naomi U           17 CAA-MD               2:21.44    2:22.83 B      
  6 Briggs, Emily R           16 EST-MD               2:16.52    2:23.61 B      
  7 Starr, Amelia J           12 GBSA-MD              2:23.61    2:24.05 B      
  8 Swann, Kylie A            17 GBSA-MD              2:23.17    2:24.99 B      
  9 Gude, Leah M              16 EST-MD               2:21.91    2:25.35 B      
 10 Woods, Mary D             18 GBSA-MD              2:26.49    2:25.95 B      
 11 Ekanayake, Samantha K     16 EST-MD               2:20.57    2:26.87 B      
 12 Sheridan, Olivia C        15 EST-MD               2:21.97    2:28.64 B      
 13 St. Pierre, Shannon M     15 CCY-MD               2:35.06    2:32.70 B      
 14 Quinn, Olivia G           11 GMAC-MD              2:39.79    2:37.73 B      
 15 Gurri, Maddi G            11 GBSA-MD              2:52.31    2:38.21 B      
 16 Vandewinckel, Olivia A    12 GBSA-MD              2:41.95    2:38.40 B      
 17 Mazur, Karolina T         16 EST-MD               2:41.83    2:38.90 B      
 18 Skvortsova, Margarita     17 EST-MD               2:28.89    2:40.50 B      
 19 Klopouh, Milana S         16 EST-MD               2:43.66    2:44.64        
 20 Davies, Lucy M            12 GBSA-MD              3:07.50    2:45.86        
 21 Parton, Olivia L          10 GBSA-MD              3:08.72    3:26.11        
 -- Liu, Grace Z              15 EST-MD               2:20.63         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Mahle, Sophia G           15 GBSA-MD              2:27.37         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 98  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:09.39  MD-S MD 2019 State Cut
        2:29.89  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leboeuf, Robert F         15 GBSA-MD              2:09.75    2:09.87 B      
  2 Seliger, Matt J           15 GBSA-MD              2:13.65    2:13.34 B      
  3 Vandewinckel, Lucas C     15 GBSA-MD              2:19.22    2:17.05 B      
  4 Smith, Ethan D            12 GBSA-MD              2:21.05    2:19.74 B      
  5 Yang, Andrew B            16 EST-MD               2:20.33    2:20.69 B      
  6 Parhi, Tanush             14 EST-MD               2:22.07    2:20.98 B      
  7 Holc, Anthony S           15 BCSC-MD              2:28.04    2:21.38 B      
  8 Guan, Robert Z            15 GBSA-MD              2:24.94    2:24.23 B      
  9 Gretes, James             17 HOCO-MD              2:36.87    2:25.58 B      
 10 Rotunda, Matthew K        12 GBSA-MD              2:35.49    2:31.64        
 11 Woods, Jon M              18 GBSA-MD              2:28.19    2:37.68        
 12 Glisson, Keith            12 GBSA-MD              3:22.12    3:01.01        
 -- Greene, Drew E            14 UN-MD                2:05.41         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 99  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.29  MD-S MD 2019 State Cut
          32.69  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKoy, Summer R           14 EST-MD                 27.11      26.86 B      
  2 Romberger, Brielle N      13 GBSA-MD                26.66      26.96 B      
  3 Willey, Addison R         13 GMAC-MD                26.36      27.06 B      
  4 Kim, Lindsay S            13 EST-MD                 26.87      27.56 B      
  5 Sanders, Koryn A          13 CAA-MD                 27.19      27.58 B      
  6 Kinnear, Emily L          14 EST-MD                 28.31      27.62 B      
  7 Hudson, Chase M           14 EST-MD                 27.84      27.99 B      
  8 Stokes, Kennedy A         13 BCSC-MD                27.74      28.00 B      
  9 Rippeon, Genevieve N      13 EST-MD                 27.62      28.04 B      
  9 Fisher, Casey L           14 EST-MD                 27.77      28.04 B      
 11 Barnes, Holland A         14 EST-MD                 27.16      28.15 B      
 12 Griffin, Lily E           14 EST-MD                 27.02      28.16 B      
 13 Chao, Abigail             14 EST-MD                 27.72      28.25 B      
 14 Carver, Olivia C          13 EST-MD                 27.65      28.47 B      
 15 Devins, Nina M            14 GBSA-MD                29.25      28.50 B      
 16 Hansen, Julia W           14 CCY-MD                 28.03      28.57 B      
 17 Ekanayake, Anika R        14 EST-MD                 28.15      28.69 B      
 18 Hawkins, Jillian E        13 EST-MD                 27.05      28.77 B      
 19 Cowley, Jenna S           13 EST-MD                 26.79      28.79 B      
 20 Bonds, Gabby N            14 GMAC-MD                27.70      28.89 B      
 21 Klaus, Bridget E          14 EST-MD                 28.60      28.98 B      
 22 Gude, Lila M              14 EST-MD                 28.87      29.22 B      
 23 Greenwood, Kaiyli         13 CCY-MD                 28.87      29.29 B      
 24 Farah, Nour J             14 GBSA-MD                29.28      29.54 B      
 25 Bradley, Ava P            13 GBSA-MD                29.43      29.98 B      
 26 Hilotii, Maria A          14 CAA-MD                 30.57      30.16 B      
 27 Shoemaker, Camille C      13 EST-MD                 29.08      30.20 B      
 28 Zhang, Renee Y            14 GBSA-MD                31.24      30.34 B      
 29 Rotunda, Sarah L          14 GBSA-MD                30.19      30.44 B      
 30 Birdsall, Caroline R      13 EST-MD                 30.52      30.52 B      
 31 Craig, Mia R              14 CCY-MD                 31.02      30.64 B      
 32 Lu, Emma L                13 CAA-MD                 31.89      30.66 B      
 33 Rinker, Adrienne G        13 EST-MD                 30.71      30.77 B      
 34 Centers, Isabel A         14 CAA-MD                 30.67      31.07 B      
 35 Smith, Madie B            13 BCSC-MD                32.41      31.34 B      
 36 Burke, Mackenzie N        13 CCY-MD                 31.10      31.54 B      
 37 Bell, Hannah M            13 NAAC-MD                31.78      31.68 B      
 38 Sane, Shriya A            14 EST-MD                 29.91      31.69 B      
 39 Lengel, Caroline A        14 CAA-MD                 31.33      32.82        
 40 Kim, Allison G            14 EST-MD                 30.87      32.84        
 41 Price, Lauren S           13 HOCO-MD                31.81      32.92        
 42 Glisson, Karita           14 GBSA-MD                33.94      33.77        
 
Event 100  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.79  MD-S MD 2019 State Cut
          29.99  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masiello, John G          14 GMAC-MD                23.19      23.60 MD-S   
  2 Gurri, Nicco J            13 GBSA-MD                24.13      24.25 MD-S   
  3 Emore, Braeden C          14 CCY-MD                 24.70      24.63 MD-S   
  4 Zhu, Roger Y              13 EST-MD                 24.41      24.67 MD-S   
  5 Joyner, Aiden D           13 BCSC-MD                24.70      24.68 MD-S   
  6 Loehr, Aidan W            14 CAA-MD                 24.85      24.83 B      
  7 Li, Ryan                  13 EST-MD                 27.01      25.00 B      
  8 Tiffin, Connor T          14 EST-MD                 25.29      25.24 B      
  9 Macmillan, Cameron A      14 CAA-MD                 25.72      25.40 B      
 10 Halper, Jacob T           14 CCY-MD                 25.66      25.73 B      
 11 Carpenter, Joe E          14 CCY-MD                 25.89      25.80 B      
 12 Cason, Ibraheem B         14 BCSC-MD                26.55      26.20 B      
 13 Kong, Matthew             13 EST-MD                 27.55      26.53 B      
 14 Ddungu, Hashir I          13 EST-MD                 26.56      26.59 B      
 15 Liang, Kai H              13 EST-MD                 26.85      26.73 B      
 16 Speace, Hayden H          13 EST-MD                 27.16      26.83 B      
 17 O'Donnell, Matthew B      13 EST-MD                 26.38      26.84 B      
 18 Munns, Joshua P           14 GBSA-MD                28.58      27.09 B      
 19 Kutz, AJ J                14 HOCO-MD                28.37      27.30 B      
 20 Norris, Bradin J          13 EST-MD                 27.42      27.61 B      
 21 Yu, Benjamin B            14 CAA-MD                 29.75      27.65 B      
 22 Richter, Brandon R        13 EST-MD                 27.68      27.67 B      
 23 Von Wachter, Noah G       13 EST-MD                 27.74      27.85 B      
 24 Riley, Chris M            13 GBSA-MD                27.52      28.00 B      
 25 Ray, Chris M              14 EST-MD                 28.14      28.03 B      
 26 Pell, Vince H             14 EST-MD                 29.22      28.07 B      
 27 Johnson, Russell A        14 GMAC-MD                28.82      28.21 B      
 28 Kay, Tyler O              13 EST-MD                 28.65      28.27 B      
 29 Sloan, Logan M            13 EST-MD                 28.59      28.47 B      
 30 Hornor, Ty T              14 GBSA-MD                29.73      28.62 B      
 31 Wettstein, Seth J         13 CAA-MD                 29.07      28.74 B      
 32 Schappelle, David S       13 GBSA-MD                30.01      28.81 B      
 33 Greenwald, Harrison A     14 EST-MD                 28.43      29.04 B      
 34 Xiong, Andy               13 CAA-MD                 28.26      30.34        
 35 Hamilton, Danny R         14 CAA-MD                 29.49      30.49        
 36 Martini, Jack M           13 GBSA-MD                31.76      30.54        
 37 Dawson, Luke J            14 GBSA-MD                28.81      31.60        
 38 Canales, Matthew B        13 GBSA-MD                47.55      38.31        
 
Event 101  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.19  MD-S MD 2019 State Cut
          32.09  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanders, Katherine G      12 GBSA-MD                29.16      26.35 B      
  2 Arciaga, Savannah J       15 GBSA-MD                26.24      26.67 B      
  3 Cucchiaro, Lexi M         16 GBSA-MD                25.03      26.68 B      
  4 Hunn, Maya R              16 CAA-MD                 26.02      26.83 B      
  5 Farkas, Naomi U           17 CAA-MD                 26.23      27.10 B      
  6 Schwab, Hannah C          15 GBSA-MD                26.68      27.23 B      
  7 Liu, Grace Z              15 EST-MD                 26.52      27.26 B      
  8 Nettles, Brionn K         15 EST-MD                 26.52      27.37 B      
  9 Swann, Kylie A            17 GBSA-MD                26.76      27.40 B      
 10 Starr, Amelia J           12 GBSA-MD                27.32      27.42 B      
 11 Sheridan, Olivia C        15 EST-MD                 26.24      27.64 B      
 12 DeMario, Emma R           15 CCY-MD                 28.00      27.91 B      
 13 Mahle, Sophia G           15 GBSA-MD                28.07      28.00 B      
 14 Gurri, Lucia M            15 GBSA-MD                28.29      28.20 B      
 15 Klopouh, Milana S         16 EST-MD                 28.28      28.27 B      
 16 Briggs, Emily R           16 EST-MD                 27.02      28.33 B      
 17 Woo, Candace L            17 CAA-MD                 28.43      28.43 B      
 18 Hendrickson, Maggie R     15 EST-MD                 27.94      28.70 B      
 19 McNeil, Charlee A         15 GBSA-MD                28.57      28.80 B      
 20 St. Pierre, Shannon M     15 CCY-MD                 27.95      28.84 B      
 21 Mazur, Karolina T         16 EST-MD                 28.98      28.89 B      
 22 Quinn, Olivia G           11 GMAC-MD                28.30      28.94 B      
 23 Woods, Mary D             18 GBSA-MD                27.82      29.03 B      
 24 Gurri, Maddi G            11 GBSA-MD                30.84      29.91 B      
 25 Skvortsova, Margarita     17 EST-MD                 29.39      30.99 B      
 
Event 102  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.69  MD-S MD 2019 State Cut
          28.89  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gurri, Antonio D          15 GBSA-MD                22.80      22.74 MD-S   
  2 Lucas, Max S              22 GMAC-MD                22.86      23.16 MD-S   
  3 Hardy, Joseph J           16 GBSA-MD                24.03      23.57 MD-S   
  4 Leboeuf, Robert F         15 GBSA-MD                24.24      24.19 B      
  5 McDonald, Aaron J         15 EST-MD                 24.14      24.51 B      
  6 Woldeselassie, Solomon A  15 EST-MD                 25.05      24.59 B      
  7 Jiang, Jeff S             16 CAA-MD                 25.98      24.72 B      
  8 Holc, Anthony S           15 BCSC-MD                25.07      25.02 B      
  9 Abdurrahman, Saleh Z      15 BCSC-MD                25.88      25.07 B      
 10 Cha, Isaac D              15 EST-MD                 24.81      25.50 B      
 11 Yang, Andrew B            16 EST-MD                 25.61      25.53 B      
 12 Seliger, Matt J           15 GBSA-MD                26.32      26.04 B      
 13 Davis, Gailen V           15 EST-MD                 25.20      26.07 B      
 14 Woods, Eddie B            18 GBSA-MD                25.73      26.14 B      
 15 Reid, Jacob C             15 GBSA-MD                28.14      26.28 B      
 16 Guan, Robert Z            15 GBSA-MD                26.02      26.30 B      
 17 Pennsy, Joe M             16 CAA-MD                 26.61      26.60 B      
 18 Rotunda, Matthew K        12 GBSA-MD                28.60      27.84 B      
 19 Rudolph, Matthew S        15 CAA-MD                 28.44      28.07 B      
 20 Woods, Jon M              18 GBSA-MD                27.32      28.37 B      
 21 Wang, Arthur J            16 CAA-MD                 27.40      28.80 B      
 
Event 103  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:40.39  MD-S MD 2019 State Cut
        3:11.99  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwald, Emily P        14 GBSA-MD              2:39.84    2:39.79 MD-S   
  2 Griffin, Lily E           14 EST-MD               2:41.97    2:44.72 B      
  3 Stokes, Kennedy A         13 BCSC-MD              2:49.84    2:50.79 B      
  4 Zavala, Alina V           14 EST-MD               3:02.29    2:52.26 B      
  5 Ekanayake, Anika R        14 EST-MD               2:41.79    2:52.90 B      
  6 Craig, Mia R              14 CCY-MD               2:52.22    2:53.93 B      
  7 Kim, Lindsay S            13 EST-MD               2:47.63    2:55.08 B      
  8 Bonds, Gabby N            14 GMAC-MD              2:52.79    2:55.63 B      
  9 Rippeon, Genevieve N      13 EST-MD               2:55.94    2:58.34 B      
 10 Lin, Constance Y          13 EST-MD               2:59.20    2:58.65 B      
 11 Birdsall, Caroline R      13 EST-MD               3:10.23    2:59.02 B      
 12 Barnes, Holland A         14 EST-MD               2:54.32    3:00.86 B      
 13 Rinker, Adrienne G        13 EST-MD               2:58.90    3:01.21 B      
 14 Lu, Emma L                13 CAA-MD               3:02.60    3:02.46 B      
 15 Sanders, Koryn A          13 CAA-MD               3:06.87    3:02.82 B      
 16 Bradley, Ava P            13 GBSA-MD              3:07.56    3:03.38 B      
 17 Kinnear, Emily L          14 EST-MD               3:11.83    3:06.27 B      
 18 Burke, Mackenzie N        13 CCY-MD               2:56.29    3:06.42 B      
 19 Sane, Shriya A            14 EST-MD               2:58.66    3:08.01 B      
 20 Bell, Hannah M            13 NAAC-MD              3:26.31    3:12.44        
 21 Glisson, Karita           14 GBSA-MD              3:34.36    3:31.44        
 -- Farah, Nour J             14 GBSA-MD              2:55.21         DQ        
      Other
 
Event 104  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:33.09  MD-S MD 2019 State Cut
        2:58.39  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masiello, John G          14 GMAC-MD              2:25.81    2:28.09 MD-S   
  2 Tiffin, Connor T          14 EST-MD               2:29.55    2:31.99 MD-S   
  3 Zhu, Roger Y              13 EST-MD               2:33.84    2:33.17 B      
  4 Li, Ryan                  13 EST-MD               2:37.49    2:37.68 B      
  5 Carpenter, Joe E          14 CCY-MD               2:43.11    2:37.75 B      
  6 Joyner, Aiden D           13 BCSC-MD              2:39.12    2:39.50 B      
  7 Gurri, Nicco J            13 GBSA-MD              2:46.65    2:40.30 B      
  8 Parhi, Tanush             14 EST-MD               2:57.76    2:40.58 B      
  9 Kong, Matthew             13 EST-MD               2:45.32    2:48.33 B      
 10 Munns, Joshua P           14 GBSA-MD              2:56.63    2:50.44 B      
 11 Cason, Ibraheem B         14 BCSC-MD              2:43.33    2:50.75 B      
 12 Von Wachter, Noah G       13 EST-MD               2:51.55    2:51.69 B      
 13 Yu, Benjamin B            14 CAA-MD               2:54.50    2:53.96 B      
 14 Greenwald, Harrison A     14 EST-MD               2:57.62    2:57.46 B      
 15 Richter, Brandon R        13 EST-MD               2:58.32    3:02.09        
 16 Schappelle, David S       13 GBSA-MD              3:12.68    3:10.01        
 17 Canales, Matthew B        13 GBSA-MD              4:39.66    3:51.18        
 -- Ddungu, Hashir I          13 EST-MD               2:44.12         DQ        
      Butterfly kick
 -- Mislow, Max K             13 EST-MD               2:42.21         DQ        
      Non-simultaneous touch
 
Event 105  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:40.29  MD-S MD 2019 State Cut
        3:08.19  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farkas, Naomi U           17 CAA-MD               2:34.08    2:38.97 MD-S   
  2 Nettles, Brionn K         15 EST-MD               2:39.14    2:39.15 MD-S   
  3 Gurri, Gabriella M        15 GBSA-MD              2:40.44    2:40.67 B      
  4 Hendrickson, Maggie R     15 EST-MD               2:41.20    2:43.38 B      
  5 Harris, Madison L         17 GBSA-MD              2:48.09    2:44.20 B      
  6 Schwab, Hannah C          15 GBSA-MD              2:43.54    2:44.24 B      
  7 Gurri, Lucia M            15 GBSA-MD              2:40.68    2:46.14 B      
  8 Sheridan, Olivia C        15 EST-MD               2:40.57    2:46.85 B      
  9 Liu, Grace Z              15 EST-MD               2:41.08    2:47.37 B      
 10 Woods, Mary D             18 GBSA-MD              2:46.86    2:49.12 B      
 11 DeMario, Emma R           15 CCY-MD               2:53.75    2:52.88 B      
 12 Briggs, Emily R           16 EST-MD               2:58.24    2:53.07 B      
 13 Vandewinckel, Olivia A    12 GBSA-MD              3:00.52    2:54.26 B      
 14 Craig, Mia R              14 CCY-MD               2:52.22    3:00.81 B      
 15 Quinn, Olivia G           11 GMAC-MD              2:57.78    3:01.91 B      
 16 Mazur, Karolina T         16 EST-MD               3:03.87    3:04.48 B      
 17 Klopouh, Milana S         16 EST-MD               2:59.39    3:07.31 B      
 18 Gurri, Maddi G            11 GBSA-MD              3:47.44    3:20.18        
 
Event 106  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:28.09  MD-S MD 2019 State Cut
        2:48.69  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Aaron J         15 EST-MD               2:25.55    2:26.29 MD-S   
  2 Greene, Drew E            14 UN-MD                2:29.51    2:30.78 B      
  3 Yang, Andrew B            16 EST-MD               2:34.25    2:32.55 B      
  4 Woldeselassie, Solomon A  15 EST-MD               2:35.21    2:35.96 B      
  5 Gretes, James             17 HOCO-MD              2:36.71    2:36.99 B      
  6 Woods, Eddie B            18 GBSA-MD              2:34.03    2:37.97 B      
  7 Smith, Ethan D            12 GBSA-MD              2:39.66    2:38.74 B      
  8 Davis, Gailen V           15 EST-MD               2:33.38    2:41.05 B      
  9 Rudolph, Matthew S        15 CAA-MD               2:51.61    2:44.31 B      
 10 Jiang, Jeff S             16 CAA-MD               3:05.68    2:45.38 B      
 11 Woods, Jon M              18 GBSA-MD              2:37.90    2:58.04        
 
Event 107  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:03.59  MD-S MD 2019 State Cut
        1:16.89  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwald, Emily P        14 GBSA-MD                59.22    1:02.45 MD-S   
  2 Romberger, Brielle N      13 GBSA-MD              1:07.12    1:05.94 B      
  3 Zavala, Alina V           14 EST-MD               1:06.96    1:06.08 B      
  4 Chao, Abigail             14 EST-MD               1:06.28    1:06.70 B      
  5 Devins, Nina M            14 GBSA-MD              1:09.34    1:07.14 B      
  6 Fisher, Casey L           14 EST-MD               1:05.75    1:07.19 B      
  7 Gude, Lila M              14 EST-MD               1:07.14    1:07.58 B      
  8 Stokes, Kennedy A         13 BCSC-MD              1:09.17    1:08.59 B      
  9 Klaus, Bridget E          14 EST-MD               1:08.77    1:09.58 B      
 10 Willey, Addison R         13 GMAC-MD              1:04.93    1:10.49 B      
 11 Carver, Olivia C          13 EST-MD               1:08.64    1:11.53 B      
 12 Huber, Caroline A         13 GBSA-MD              1:16.04    1:12.68 B      
 13 Barnes, Holland A         14 EST-MD               1:06.90    1:12.74 B      
 14 Lin, Constance Y          13 EST-MD               1:10.52    1:12.93 B      
 15 McKoy, Summer R           14 EST-MD               1:12.52    1:13.97 B      
 16 Sane, Shriya A            14 EST-MD               1:15.03    1:15.49 B      
 17 Centers, Isabel A         14 CAA-MD               1:16.66    1:16.29 B      
 18 Hudson, Chase M           14 EST-MD               1:14.81    1:16.63 B      
 19 Arciaga, Sierra L         14 GBSA-MD              1:20.02    1:19.40        
 20 Kim, Allison G            14 EST-MD               1:15.73    1:22.23        
 21 Cowley, Jenna S           13 EST-MD               1:15.08    1:22.67        
 22 Bell, Hannah M            13 NAAC-MD              1:42.30    1:28.03        
 23 Smith, Madie B            13 BCSC-MD              1:32.45    1:28.87        
 
Event 108  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:00.49  MD-S MD 2019 State Cut
        1:11.49  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joyner, Aiden D           13 BCSC-MD              1:01.59      59.71 MD-S   
  2 Emore, Braeden C          14 CCY-MD                 59.52    1:00.03 MD-S   
  3 Mislow, Max K             13 EST-MD               1:02.57    1:00.87 B      
  4 Guan, Leo C               14 EST-MD               1:01.40    1:01.06 B      
  5 Tiffin, Connor T          14 EST-MD               1:00.54    1:01.95 B      
  6 Liang, Kai H              13 EST-MD               1:03.50    1:02.49 B      
  7 Ddungu, Hashir I          13 EST-MD               1:04.48    1:04.09 B      
  8 Halper, Jacob T           14 CCY-MD               1:03.65    1:04.36 B      
  9 Phillips, Zach S          14 EST-MD               1:04.42    1:04.82 B      
 10 Macmillan, Cameron A      14 CAA-MD               1:11.26    1:07.20 B      
 11 Riley, Chris M            13 GBSA-MD              1:05.41    1:07.54 B      
 12 Speace, Hayden H          13 EST-MD               1:05.68    1:07.86 B      
 13 O'Donnell, Matthew B      13 EST-MD               1:08.29    1:08.88 B      
 14 Norris, Bradin J          13 EST-MD               1:05.42    1:10.08 B      
 15 Carpenter, Joe E          14 CCY-MD               1:08.13    1:10.28 B      
 16 Hornor, Ty T              14 GBSA-MD              1:21.67    1:16.30        
 17 Munns, Joshua P           14 GBSA-MD              1:24.39    1:21.55        
 
Event 109  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:03.49  MD-S MD 2019 State Cut
        1:15.39  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cucchiaro, Lexi M         16 GBSA-MD              1:01.27    1:04.35 B      
  1 Arciaga, Savannah J       15 GBSA-MD              1:03.92    1:04.35 B      
  3 Sanders, Katherine G      12 GBSA-MD              1:05.66    1:04.63 B      
  4 Gurri, Gabriella M        15 GBSA-MD              1:04.91    1:04.93 B      
  5 Louis, Katie K            15 EST-MD               1:04.95    1:06.66 B      
  6 Hendrickson, Maggie R     15 EST-MD               1:06.08    1:06.87 B      
  7 Gude, Leah M              16 EST-MD               1:08.06    1:07.04 B      
  8 Mahle, Sophia G           15 GBSA-MD              1:09.68    1:08.47 B      
  9 DeMario, Emma R           15 CCY-MD               1:09.30    1:09.20 B      
 10 Liu, Grace Z              15 EST-MD               1:03.76    1:09.37 B      
 11 Sheridan, Olivia C        15 EST-MD               1:12.14    1:11.68 B      
 12 Swann, Kylie A            17 GBSA-MD              1:07.83    1:13.41 B      
 13 Woo, Candace L            17 CAA-MD               1:12.39    1:14.49 B      
 14 Quinn, Olivia G           11 GMAC-MD              1:13.33    1:15.51        
 15 Skvortsova, Margarita     17 EST-MD               1:11.84    1:15.87        
 16 Vandewinckel, Olivia A    12 GBSA-MD              1:19.10    1:16.40        
 17 St. Pierre, Shannon M     15 CCY-MD               1:13.47    1:18.69        
 18 Davies, Lucy M            12 GBSA-MD              1:28.99    1:20.10        
 
Event 110  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.59  MD-S MD 2019 State Cut
        1:08.29  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gurri, Antonio D          15 GBSA-MD                58.05      56.67 MD-S   
  2 Greene, Drew E            14 UN-MD                  59.41      58.20 B      
  3 Hardy, Joseph J           16 GBSA-MD              1:07.89      58.34 B      
  4 Seliger, Matt J           15 GBSA-MD                58.39      58.83 B      
  5 Cha, Isaac D              15 EST-MD                 58.00      59.19 B      
  6 Leboeuf, Robert F         15 GBSA-MD              1:01.29    1:01.44 B      
  7 Parhi, Tanush             14 EST-MD               1:04.08    1:02.87 B      
  8 Yang, Andrew B            16 EST-MD               1:03.85    1:03.03 B      
  9 Woldeselassie, Solomon A  15 EST-MD               1:03.33    1:03.09 B      
 10 Holc, Anthony S           15 BCSC-MD              1:03.68    1:03.65 B      
 11 Vandewinckel, Lucas C     15 GBSA-MD              1:06.45    1:03.86 B      
 12 Gretes, James             17 HOCO-MD              1:04.95    1:05.27 B      
 13 Davis, Gailen V           15 EST-MD               1:02.92    1:05.88 B      
 14 Smith, Ethan D            12 GBSA-MD              1:07.78    1:06.32 B      
 15 Pennsy, Joe M             16 CAA-MD               1:08.48    1:08.97        
 16 Abdurrahman, Saleh Z      15 BCSC-MD              1:14.42    1:13.44        
 17 Wang, Arthur J            16 CAA-MD               1:16.36    1:14.47        
 18 Glisson, Keith            12 GBSA-MD              1:32.26    1:20.55        
 19 Rotunda, Matthew K        12 GBSA-MD              1:23.03    1:21.27        
 
Event 111  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:03.69  MD-S MD 2019 State Cut
        2:33.19  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zavala, Alina V           14 EST-MD               2:06.10    2:04.80 B      
  2 Chao, Abigail             14 EST-MD               2:09.70    2:09.33 B      
  3 Hawkins, Jillian E        13 EST-MD               2:11.73    2:09.66 B      
  4 Devins, Nina M            14 GBSA-MD              2:12.68    2:11.21 B      
  5 Griffin, Lily E           14 EST-MD               2:09.16    2:12.73 B      
  6 Gude, Lila M              14 EST-MD               2:10.65    2:13.03 B      
  7 Lin, Constance Y          13 EST-MD               2:09.33    2:13.72 B      
  8 Klaus, Bridget E          14 EST-MD               2:14.03    2:14.26 B      
  9 Kinnear, Emily L          14 EST-MD               2:15.23    2:14.33 B      
 10 Carver, Olivia C          13 EST-MD               2:07.54    2:15.42 B      
 11 Ekanayake, Anika R        14 EST-MD               2:11.88    2:17.13 B      
 12 Rippeon, Genevieve N      13 EST-MD               2:13.56    2:17.54 B      
 13 Bonds, Gabby N            14 GMAC-MD              2:06.80    2:17.83 B      
 14 Barnes, Holland A         14 EST-MD               2:08.99    2:18.21 B      
 15 Sanders, Koryn A          13 CAA-MD               2:20.94    2:18.72 B      
 15 Hudson, Chase M           14 EST-MD               2:21.79    2:18.72 B      
 17 Willey, Addison R         13 GMAC-MD              2:06.45    2:19.24 B      
 18 Fisher, Casey L           14 EST-MD               2:13.56    2:19.78 B      
 19 Rotunda, Sarah L          14 GBSA-MD              2:21.35    2:20.07 B      
 20 Shoemaker, Camille C      13 EST-MD               2:12.96    2:20.56 B      
 21 Cowley, Jenna S           13 EST-MD               2:11.64    2:21.27 B      
 22 Stokes, Kennedy A         13 BCSC-MD              2:16.39    2:21.40 B      
 23 McKoy, Summer R           14 EST-MD               2:15.01    2:22.33 B      
 24 Huber, Caroline A         13 GBSA-MD              2:26.29    2:23.76 B      
 25 Hilotii, Maria A          14 CAA-MD               2:27.87    2:25.66 B      
 26 Farah, Nour J             14 GBSA-MD              2:21.35    2:26.28 B      
 27 Greenwood, Kaiyli         13 CCY-MD               2:26.24    2:26.41 B      
 28 Bell, Hannah M            13 NAAC-MD              2:30.94    2:26.79 B      
 29 Rinker, Adrienne G        13 EST-MD               2:25.80    2:27.09 B      
 30 Hansen, Julia W           14 CCY-MD               2:24.29    2:27.31 B      
 31 Birdsall, Caroline R      13 EST-MD               2:29.86    2:27.95 B      
 32 Arciaga, Sierra L         14 GBSA-MD              2:21.67    2:29.29 B      
 33 Zhang, Renee Y            14 GBSA-MD              2:28.36    2:30.49 B      
 34 Kim, Allison G            14 EST-MD               2:25.19    2:34.07        
 35 Smith, Madie B            13 BCSC-MD              2:37.98    2:35.44        
 
Event 112  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:58.09  MD-S MD 2019 State Cut
        2:22.99  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Roger Y              13 EST-MD               1:55.94    1:57.09 MD-S   
  2 Phillips, Zach S          14 EST-MD               2:00.61    1:59.39 B      
  3 Emore, Braeden C          14 CCY-MD               2:01.76    2:00.73 B      
  4 Macmillan, Cameron A      14 CAA-MD               2:03.86    2:01.12 B      
  5 Liang, Kai H              13 EST-MD               2:02.91    2:02.18 B      
  6 Li, Ryan                  13 EST-MD               2:02.85    2:02.38 B      
  7 Halper, Jacob T           14 CCY-MD               2:06.00    2:04.94 B      
  8 Speace, Hayden H          13 EST-MD               2:08.47    2:06.82 B      
  9 Guan, Leo C               14 EST-MD               2:02.70    2:07.36 B      
 10 O'Donnell, Matthew B      13 EST-MD               2:05.61    2:08.74 B      
 11 Joyner, Aiden D           13 BCSC-MD              2:05.35    2:10.03 B      
 12 Ddungu, Hashir I          13 EST-MD               2:12.18    2:10.19 B      
 13 Carpenter, Joe E          14 CCY-MD               2:10.30    2:11.25 B      
 14 Von Wachter, Noah G       13 EST-MD               2:09.30    2:12.19 B      
 15 Richter, Brandon R        13 EST-MD               2:07.89    2:12.77 B      
 16 Norris, Bradin J          13 EST-MD               2:09.54    2:13.21 B      
 17 Kong, Matthew             13 EST-MD               2:16.31    2:13.36 B      
 18 Cason, Ibraheem B         14 BCSC-MD              2:13.63    2:14.60 B      
 19 Kay, Tyler O              13 EST-MD               2:14.41    2:15.54 B      
 20 Sloan, Logan M            13 EST-MD               2:12.35    2:15.62 B      
 21 Wettstein, Seth J         13 CAA-MD               2:20.98    2:17.34 B      
 22 Greenwald, Harrison A     14 EST-MD               2:22.09    2:17.81 B      
 23 Munns, Joshua P           14 GBSA-MD              2:29.35    2:19.16 B      
 24 Pell, Vince H             14 EST-MD               2:22.34    2:21.00 B      
 25 Schappelle, David S       13 GBSA-MD              2:38.13    2:34.80        
 26 Martini, Jack M           13 GBSA-MD              2:41.74    2:41.44        
 -- Johnson, Russell A        14 GMAC-MD              2:20.08         DQ        
      False start
 
Event 113  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.69  MD-S MD 2019 State Cut
        2:29.89  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cucchiaro, Lexi M         16 GBSA-MD              1:56.40    2:01.56 MD-S   
  2 Arciaga, Savannah J       15 GBSA-MD              2:03.15    2:03.76 B      
  3 Hunn, Maya R              16 CAA-MD               1:58.84    2:04.71 B      
  4 Starr, Amelia J           12 GBSA-MD              2:10.02    2:07.23 B      
  5 Schwab, Hannah C          15 GBSA-MD              2:04.84    2:07.82 B      
  6 Gurri, Gabriella M        15 GBSA-MD              2:03.26    2:09.56 B      
  7 DeMario, Emma R           15 CCY-MD               2:08.49    2:10.05 B      
  8 Briggs, Emily R           16 EST-MD               2:05.36    2:11.40 B      
  9 Harris, Madison L         17 GBSA-MD              2:11.34    2:12.37 B      
 10 Hendrickson, Maggie R     15 EST-MD               2:09.00    2:13.35 B      
 11 Nettles, Brionn K         15 EST-MD               2:10.38    2:15.78 B      
 12 Woods, Mary D             18 GBSA-MD              2:14.29    2:16.34 B      
 13 Gurri, Lucia M            15 GBSA-MD              2:11.14    2:17.53 B      
 14 Klopouh, Milana S         16 EST-MD               2:17.20    2:18.00 B      
 15 St. Pierre, Shannon M     15 CCY-MD               2:18.73    2:21.36 B      
 16 Mazur, Karolina T         16 EST-MD               2:18.77    2:21.51 B      
 17 Woo, Candace L            17 CAA-MD               2:21.21    2:23.15 B      
 18 McNeil, Charlee A         15 GBSA-MD              2:20.67    2:24.38 B      
 19 Davies, Lucy M            12 GBSA-MD              2:30.86    2:27.63 B      
 20 Skvortsova, Margarita     17 EST-MD               2:22.47    2:32.46        
 
Event 114  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:52.09  MD-S MD 2019 State Cut
        2:17.29  B USA 2017-2020 B Time
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gurri, Antonio D          15 GBSA-MD              1:53.00    1:48.61 MD-S   
  2 Greene, Drew E            14 UN-MD                1:51.62    1:54.31 B      
  3 Leboeuf, Robert F         15 GBSA-MD              1:56.92    1:57.18 B      
  4 Parhi, Tanush             14 EST-MD               2:02.40    1:59.24 B      
  5 Seliger, Matt J           15 GBSA-MD              1:59.95    1:59.76 B      
  6 Woldeselassie, Solomon A  15 EST-MD               1:57.01    2:00.98 B      
  7 Vandewinckel, Lucas C     15 GBSA-MD              2:11.79    2:04.03 B      
  8 Woods, Eddie B            18 GBSA-MD              2:00.11    2:04.19 B      
  9 Jiang, Jeff S             16 CAA-MD               2:10.08    2:08.01 B      
 10 Davis, Gailen V           15 EST-MD               2:04.29    2:11.42 B      
 11 Holc, Anthony S           15 BCSC-MD              2:06.76    2:12.36 B      
 12 Wang, Arthur J            16 CAA-MD               2:12.88    2:14.01 B      
 13 Rudolph, Matthew S        15 CAA-MD               2:12.33    2:15.54 B      
 14 Guan, Robert Z            15 GBSA-MD              2:16.26    2:16.41 B      
 15 Pennsy, Joe M             16 CAA-MD               2:15.00    2:16.91 B      
 16 Abdurrahman, Saleh Z      15 BCSC-MD              2:22.82    2:23.91        
 17 Glisson, Keith            12 GBSA-MD              2:47.67    2:44.47